Predpriprava
Najprej zamesimo vlečeno testo. V posodo odmerimo vse sestavine in ugnetemo mehko testo. Če se nam zdi "mokro", dodamo nekaj moke, vendar ne preveč. Pokapamo in prevlečemo ga s žlico olja in pustimo počivati najmanj eno uro. Po počitku je testo mehko in voljno, ter pripravljeno za raztegovanje.
Priprava
Za nadev najprej skuhamo pšenični zdrob v sladki smetani, ki smo ji dodali ščep soli. Ohladimo. Medtem damo v posodo vse ostale sestavine za nadev in skupaj z ohlajenim zdrobom premešamo.
Pripravimo si kuhinjski prt, na katerem bomo raztegnili testo in ga izdatno pomokamo. Testo s pomokanimi rokami nežno vlečemo na vse strani. V tej fazi moramo biti potrpežljivi, saj lahko prehitro raztegovanje privede do luknjanja testa. Tega pa ne želimo.
Na testo previdno nanašamo nadev, žlico po žlico in ga ponovno z občutkom rahlo razmažemo.
Štrukelj zavijemo s pomočjo kuhinjskega prta. Jaz ga nato zavijem v peki papir in dam soparit v zato pripravljeno kozico za približno 35 minut. Soparimo na zmernem ognju.
Kuhan štrukelj ohladimo, narežemo in zabelimo z razpuščenim maslom, ki ga jaz nekoliko bolj popražim, do rjavkaste barve.
Eritritol je naravno sladilo brez kalorij.
Serviranje
Štrukeljce serviramo samostojno. Ker gre za relativno majhne rezine, lahko brez pregrehe zaključijo nedeljsko kosilo. Jaz večkrat pripravim različne vrste štrukljev k mineštri ali joti iz kisle repe ali zelja.
Nasveti in priporočila
Za testo lahko uporabimo namensko moko za vlečeno testo.
Prve navedbe pehtrana prihajajo iz Kitajske približno v 2. tisočletju pr.n.št.. Kasneje so ga začeli uporabljati Arabci za začinjanje svojih jedi. V Evropi je najprej omenjen v Italiji, konec 13. stoletja.