Priprava
■ Pečico segrejemo na 220 stopinj.
■ Špargljem odlomimo olesenele dele na dnu stebelc; gl. spodnji video. Položimo jih v pekač in pokapljamo z oljčnim oljem. Nežno, a dobro jih premešamo in v enem sloju razdelimo po pekaču. Da so tesno drug ob drugem. Nazadnje jih začinimo s soljo in s sveže mletim belim poprom.
Kako očistimo šparglje
■ Šparglje pečemo kakih 10 minut. Vsekakor pazimo, da ostanejo
na zob, al dente.
■
LEŠNIKOVO MASLO. Česen drobno sesekljamo, ne pretlačimo (!). Majhno ponev segrejemo. V segreto položimo maslo, ki ga stopimo med nenehnim mešanjem. Nadaljujemo s kuhanjem in mešanjem, ad se speni in zlato obarva. Ter zadiši po lešnikih.
■ Ponvico odstavimo, dodamo česen in na hitro premešamo. Ponvico znova pristavimo. Maso segrevamo in mešamo še 1 minuto. Da se temno jantarno obarva.
■ Ponvico odstavimo, maslu pa primešamo limonov sok. Mešanico nalijemo v majhen vrček.
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc
■ Parmezan drobno naribamo.
Serviranje
Šparglje preložimo na segret servirni krožnik ali na segrete krožnike. Enakomerno jih prelijemo s česnovim lešnikovim maslom in potresemo s parmezanom.
Pečeni šparglji s česnovim lešnikovim maslom in parmezanom se lepo družijo s
krompirjevimi prilogami. Pa tudi s kakšno sezonsko listnato solato.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pri
nakupu špargljev / belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani.
Debelina belušev ni odvisna od njihove starosti, pač pa od sestave oziroma kakovosti zemlje. Uvrščamo jih med afrodiziake.
■
Improvizirajmo.
Šparglje najbolje odišavljamo / začinjamo z (abecedno): česnom, kisom (zlasti z balzamičnim, pa tudi z belim vinskim, pehtranovim, rdečim vinskim, šerijevim, šampanjskim), limono (sok, lupinica), pehtranom ali/in s peteršiljem.
■
Parmezan (
parmigiano) je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe.
Opozorila
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla (španski). Kratki sezoni se lahko izognemo s pomočjo zamrzovalnika.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečeni šparglji s česnovim lešnikovim maslom in parmezanom (izvirno:
garlic browned butter baked asparagus)
Karina Carrel, z bloga
Cafe Delites
■ številni različni viri
Karina Carrel