Priprava
■ Šparglje očistimo. Poganjek prelomimo tam, kjer se stikata oleseneli in užitni del. Primemo ga nekaj cm pod vršičkom, z drugo roko pa pri dnu stebelca. Nato stebelce upogibamo, da se prelomi. Pri debelih zelenih plodovih olupimo spodnjo tretjino užitnega dela z lupilcem za zelenjavo.
■ Češnjevce očistimo, operemo in posušimo. Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Pekač (pribl. 35x25 cm) obložimo s peki papirjem in vanj stresemo beluše, češnjevce in pinjole. Česen drobno sesekljamo in ga zmešamo s soljo, sveže mletim poprom in z 2 žlicama olja. Mešanico nalijemo po živilih v pekaču in premešamo, da se oprime vseh. Pekač položimo v ogreto pečico za 15–20 minut. Da se beluši zmehčajo, a ostanejo
na zob.
■ Pečene šparglje pokapljamo s preostalim oljem in z limonovim sokom. Potresemo jih z limonovo lupinico in z naribanim parmezanom.
Serviranje
Pečeni šparglji s češnjevci, pinjolami in parmezanom so delikatesna topla predjed. Lahko so za zajtrk ali za malico. Z
opečenimi kruhki.
Nadomestek
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Nasveti
■ Pri nakupu belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani.
■ Olesenele, spodnje dele belušev in olupke dodamo med sestavine za
zelenjavno osnovo oz.
zelenjavko.
Pojasnila
■ Beluš je sinonim za
navadni beluš (Asparagus officinalis), delikatesno samoniklo rastlino, ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne, ki imajo izrazitejši okus, in beljene oz. bele. Kupujemo čvrste beluše, ki med olesenelim in užitnim delom glasno počijo, ko jih prelomimo.
■ Pinjole so dragi plodovi različnih vrst bora (Pinus species). V kulinariki jih uvrščamo med oreške, s katerimi pripravljamo številne specialitete, zlasti iz italijanske oziroma sredozemske in orientalske kuhinje.
Različice
Ideje
gl.
beluš (številne
ideje); češnjevci (številne
ideje)
Opombe
Beluši so naprodaj v treh debelinah: debeline svinčnika, srednje debeli in debeli ali mesnati (jumbo). Debelina nima nikakršne zveze z njihovo zrelostjo, saj se beluši tanke sorte nikoli ne odebelijo. Izbira je stvar okusa in jedi, ki jo pripravljamo.
Opozorila
■
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla. (španski)
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Zanimivosti
Zaprte pinjole so nedozoreli plodovi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečeni šparglji s češnjevci, pinjolami in parmezanom (izvirno:
tuscan–style roasted asparagus) s portala
Taste of Home
■ številni različni viri