Priprava
■ PEČENI ŠPARGLJI. Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 200 stopinj. V sezoni jih spečemo na žaru.
■ Česen drobno sesekljamo. Šparglje očistimo, olesenele dele na dnu stebelc odlomimo, gl. VIDEO na dnu strani. Očiščene sproti polagamo v pekač v eni plasti.
■ Šparglje pokapljamo z oljem in nežno premešamo. Čimbolj enakomerno jih potresemo s soljo, sveže mletim poprom in sesekljanim česnom. Kdor želi, tudi s čilijevimi kosmiči. Stebelca nežno premešamo, da se česen vsaj malo oprime vsakega.
Šparglji so delikatesna, izjemno okusna (in draga) zelenjava. Preprosta za pripravo. Vsebujejo malo kalorij in ogljikovih hidratov, pa nič maščob.
■ Pekač s šparglji položimo v segreto pečico za 10–15 minut. Glede na debelino. Da blago porjavijo (za boljši okus) in se spečejo
na zob, al dente. Kašasti so uničeni.
■ Peteršilj drobno sesekljamo.
Serviranje
Pečeni šparglji so delikatesna priloga ali topla (pred)jed. Zlasti k mesnim jedem in kot odlična sestavina zelenjavnih krožnikov. Pečene potresemo s sesekljanim peteršiljem. K jedi ponudimo krhlje limone, da si jih vsak okisa po okusu.
Pečeni šparglji
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Špargelj ali (zeleni) beluš je sinonim za
navadni beluš (
Asparagus officinalis). Delikatesno samoniklo / gojeno rastlino, ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne, ki imajo izrazitejši okus, in beljene oz. bele. Kupujemo čvrste beluše, ki med olesenelim in užitnim delom glasno počijo, ko jih prelomimo. Stari so oveneli in grenij.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Pri
nakupu špargljev / belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani.
Debelina belušev ni odvisna od njihove starosti, pač pa od sestave oz. kakovosti zemlje. Uvrščamo jih med afrodiziake.
Pečeni šparglji
■ Improvizirajmo.
Šparglje najbolje* kombiniramo / začinjamo z (abecedno): česnom,
dijonsko gorčico, gobami (mavrahi),
holandsko omako, jajci* in jajčnimi jedmi* (omlete, poširana, trdo kuhana), kisi (rdeči in beli vinski), koprom, limonami* (lupinica, sok), maslom, olivnim oljem*, osnovami (piščančja, zelenjavna), pehtranom, peteršiljem, poprom* (beli, črni), porom, siri (
chèvre, fontina, kozji,
münster, parmezan*, pekorino*, skuta), sladka smetana (polnomastna), solatnimi prelivi (gorčični, šerijev) ali/in s šalotko.
Porcija jedi vsebuje samo pribl. 45 kalorij.
■
Česen (Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa
■
Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.
Opozorila
■ Tanki šparglji se med pečenjem pri visokih temperaturah posušijo.
■ Po uživanju špargljev smrdljivo uriniramo. Šparglji vsebujejo unikatno špargljevo kislino. Ki se med prebavo razgradi na stranske produkte, ki vsebujejo žveplo. To pa smrdi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečeni šparglji (izvirno:
roasted asparagus recipe)
Jessica Randhawa, z bloga
the forked spoon
■ številni različni viri
Jessica Randhawa
Kako očistimo šparglje