Priprava
■ OLIVNA SOLATA. Olive izkoščičimo. Vse sestavine – razen origana -, grobo narežemo, potem pa jih drobno sesekljamo. Sekanici primešamo origano in kis, kdor ima rad, lahko doda žlico, dve izbranega oljčnega olja.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Hlebček razpolovimo in izdolbemo obe sredici, izdolbeni pa premažemo s polovico olivne solate. Potem v obe polovici hlebčka po vrsti položimo pršut, rezine sira, kulen in šunko. Po vrhu namažemo preostalo olivno solato. Nato obe polovici hlebčka združimo v prvotno obliko. Če je potrebno, ju stisnemo, da med kruhom ni praznega prostora. Hlebček zavijemo v alu folijo in ga položimo na rešetko v ogreti pečici. pečemo ga 40 minut.
■ Pečen nadevan hlebček ohladimo.
Serviranje
Ohlajeni hlebček narežemo na četrtine, lahko tudi drugače.
Pečeni sendvič s pršutom, šunko, mocarelo in olivno solato se prileže za zajtrk, za malico ali celo kot lažji samostojni obrok.
Nadomestek
■ Kulen lahko za silo nadomestimo s kakšno pikantno salamo. Lahko pa namesto kulena dodamo po 100 g več pršuta in šunke.
■ Mocarelo lahko nadomestimo z drugim topljivim sirom.
Izboljšanje
■ Najbolj okusna je mocarela iz nepasteriziranega bivoljega mleka, z oznako
Mozzarella di Bufala Campana. Ta je bolj kremasta, po okusu pa polnejša, preprosto zato, ker bivolje mleko vsebuje v primerjavi s kravjim več maščobe, beljakovin in mineralov. Gl. tudi
pojasnila.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
Olive najlažje izkoščičimo s kleščami za izkoščičevanje češenj.
Pojasnila
■ Mocarela (mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz ali bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (burrata). Gl. tudi
izboljšanje.
■ Kulen ali slavonski kulen je izvirni hrvaški suhomesnati proizvod, ki je obenem zaščitni znak Slavonije. Izdelujejo ga s sušenjem in prekajevanjem svinjskega črevesa, nadevanega z mešanico drobno sesekljane izbrane svinjine in začimb. Gl.
nadomestek.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi.
Različice
gl.
sendvič (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl.
mocarela (številne
ideje); olive (številne
ideje); piknik (številne
ideje); pršut (številne
ideje)
■ Zavitek lahko odnesemo na piknik.
Opombe
Mednarodne mere za velikost kaper so: 4-6 mm -
non pareilles; 7-8 mm -
surfines; 9 mm -
capucines; 10 mm -
capotes; 12 mm -
fine; 13- 14 mm -
grosse; nad 14 mm -
hors.
Zanimivosti
■ Legenda pravi, da je sendvič nastal leta 1762. Takrat John Montagu, četrti sandwiški grof, londonski minister in strastni kvartopirec, med 24-urno partijo v Beef Stake Clubu ni imel časa jesti (po različici s hrano ni hotel zamazati kart). Služabnici (po različici butlerju) je naročil, naj da živila med dve rezini kruha. Nato je še en kvartopirec naročil
kruh kot Sandwich.
■ Mocarelo so v okolici Neaplja izdelovali že v 12. st., tedaj so jo imenovali
mozza. V drugi polovici 19. st. se je sir iz južne Italije razširil po vsej Italiji.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečeni sendvič s pršutom, šunko, mocarelo in olivno solato (izvirno: muffuletta)
Tamare Ivančić, z bloga
ave dulcís (hrv.)
■ številni različni viri