Priprava
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ PEČENI MLADI KROMPIR. Krompir operemo in odcedimo; če je nujno, ga ostrgamo. Korenje operemo, po potrebi ostrgamo in podolžno razpolovimo. Šalotki olupimo in podolžno razpolovimo. Česnovo glavico razpolovimo po širini.
■ V globlji črni pekač stresemo krompir, korenje, šalotko in česen. Prilijemo oljčno olje in limonov sok ter varčno začinimo s soljo in s sveže mletim/strtim poprom. Dobro premešamo, pekač pa položimo v ogreto pečico za 15–20 minut.
■ HRUSTLJAVA ČIČERIKA. Čičeriko iz pločevinke odcedimo; tekočino, ki se imenuje
akvafaba, prihranimo; gl.
ideje. Ingver olupimo in naribamo. V skledi zmešamo čičeriko, z vsemi drugimi sestavinami, razen žajblja. Dobro premešamo.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Čičeriko stresemo okoli zelenjave. Potresemo jo z žajbljevimi lističi, pekač pa položimo nazaj v pečico za 10–15 minut. Da se krompir zmehča, čičerika pa postane hrustljava.
■ (Mlado) špinačo očistimo, oprhamo, odcedimo in posušimo.
■ SOLATNI PRELIV (naredi to jed posebno). Limonov sok, balzamični kis, gorčico, med in sol zmešamo, da se sol stopi. Ko je krompir pečen, od glavice pečenega česna vzamemo 2 cela stroka. Iztisnemo ju in zmečkamo z vilicami. Česen dodamo k ostalim sestavinam, prilijemo olje in dobro razžvrkljamo.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Česnovo glavico iztisnemo v solatno skledo. Dodamo sestavine iz pekača, špinačo in solatni preliv (vroč krompir lepše vpije preliv). Dobro premešamo, da preliv oblije ves krompir, špinača pa upade. Po vrhu potresemo čilijeve kosmiče.
Serviranje
Pečeni mladi krompir s hrustljavo čičeriko v solati ponudimo kot samostojno jed ali kot prilogo. Odličen je topel in hladen; gl.
shranjevanje. K jedi skoraj obvezno ponudimo
ploščati kruh (številne
različice).
Shranjevanje
Pečeni mladi krompir s hrustljavo čičeriko v solati lahko hranimo v hladilniku do 3 dni. Solato ogrejemo na sobno temperaturo pred serviranjem.
Nadomestek
■ Tale jed je odličen način, da porabiš kakšno gomoljno zelenjavo iz hladilnika. Npr. bučke ali/in jajčevce.
■ Ljubitelji (blago) pekočih jedi klasično gorčico nadomestimo z dijonsko.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
Nasveti
V pekač lahko dodaš še kakšno glavico česna. Pečenega lahko hranimo v hladilniku. Odličen je kot namaz na (opečene) kruhke. Lahko ga dodamo krompirjevemu pireju, humusu ipd.
Pojasnila
■ Krompir (
Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega.
■ Čičerka (
Cicer arietinum) je enoletna, 20-25 cm visoka stročnica, ki ima v kratkih strokih 2-3 užitna, srčasta, lešnikom podobna zrna. Poznamo več vrst čičerke, ki se razlikuje predvsem po barvi in velikosti. Pretežno je rumena, lahko pa je tudi bela, zelena ali črna. Po okusu spominja na orehe in kostanje, vse vrste pa so hranljive in lahko prebavljive.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Okus rimske kumine (
Cuminum cyminum), znane tudi kot kumin ali orientalska kumina, se bistveno razlikuje od okusa nam bolj znane kumine (
Carum carvi).
Različice
Ideje
■ gl. česen (številne ideje);
čičerka (številne ideje);
mladi krompir (številne ideje)
■ Akvafaba (
aquafaba) je precejena viskozna tekočina iz pločevinke s čičerko. Uporabljamo jo kot veganski nadomestek za beljake. Lahko je celo stepemo in dobimo teksturo, na las podobno
beljakovemu snegu, primerno celo za
vetrce (
meringue). Iz 400 g pločevinke čičerke dobimo pribl. 180 g akvafabe. Nekaj receptov z akvafabo:
Opombe
■ Mladega krompirčka praviloma ne lupimo, da ne odstranimo koristnih sestavin tik pod lupino. Pred pečenjem ga le temeljito operemo, po potrebi ga zdrgnemo s (kuhinjsko) krtačko.
■ Špinačo uvrščamo med naravno funkcionalno hrano: vsi njeni pozitivni zdravstveni učinki so znanstveno dokazani. Z borovnicami in lososom jo uvrščamo med "naj hrano".
Opozorila
■ Povprečen gomolj krompirja vsebuje (po teži) več rakotvornih pesticidov kot katero koli drugo živilo.
■ (Olivno) olje je 100 % maščoba, žlica olja vsebuje skoraj 120 kalorij. Je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Uporabljajmo ga kot začimbo.
■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo, po nekaterih virih celo starejšo od pol leta.
Zanimivosti
■ Prvi Slovenec, ki je pisal o krompirju, je bil Marko Pohlin (1735-1801), ki mu je zapel hvalo v knjigi
Kmetam za potrebo inu pomoč (1798). Valentin Vodnik (1758-1819) ima v svojih
Kuharskih bukvah (1799) le dva recepta za pripravo krompirja,
krompir s siram in
krompirjovi cmoki.
■ Čičerka je v našem Primorju znana tudi kot
nosec, na Hrvaškem je
slanutak, v Dalmaciji
čeči, v Istri pa
slanac.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečeni mladi krompir s hrustljavo čičeriko v solati (izvirno: easy roasted potato and crunchy chickpea salad)
Anna, z bloga
SERVING DUMPLINGS
■ številni različni viri