Priprava
■ LOSOS PO MLINARIČINO. Lososova fileja temeljito (!) očistimo. Limonovo lupinico drobno naribamo, sok ožamemo. Peteršilj drobno sesekljamo. Gl. tudi
nadomestki, kuharski leksikon.
Pripravimo vse sestavine in priloge. Ko je losos pečen, mora čimprej na mizo. Takole pečen losos kaj hitro postane najbolj priljubljen način priprave.
■ Lososa posušimo s papirnato brisačo, če posebno kožo, da je bolj hrustljava. Posušenega začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Potresemo ga z moko po vseh straneh.
■ Ponev močno segrejemo. V segreto nalijemo za 2 žlički oljčnega olja. Lososova fileja položimo v vročo ponev s kožo navzdol. Pečemo ju pribl. 3 minute.
■ Fileja obrnemo. Po drugi strani ju pečemo pribl. 2 minuti. Glede na debelino.
Kapre in limonova lupinica nista tradicionalni sestavini jedi »po mlinaričino«.
■ Fileja predenemo na segreta krožnika. V ponev dodamo maslo. Segrevamo ga pribl. 2 minuti med nenehnim mešanjem. Da zlato rjavo obarva in zadiši po lešnikih. Prilijemo limonov sok ter dodamo kapre, limonovo lupinico in peteršilj. Premešamo in odstavimo.
Serviranje
Ribja fileja prelijemo z masleno mešanico. Kdor ne mara kože, jo lahko odstrani pred tem.
Pečeni losos na maslu s kaprami se prileže z rižem, s krompirjem, z lečo in s pastinakovim pirejem. S pečeno zelenjavo, še posebno s šparglji na žaru. S testeninami. Z zeleno solato ali z bulgurjem v solati. Francoski k jedi ponudijo
chablis ali
sauvignon blanc.
Shranjevanje
Pečenega lososa po mlinaričino lahko hranimo v hladilniku 2–3 dni. V tesno zaprti posodi. Je pa res, da je riba najboljša, ko je pečena.
Sorodni recepti
Pečeni losos na maslu s kaprami
Kuharski leksikon
■
Pečeni losos na maslu s kaprami je priljubljen, ker je zelo preprost za pripravo. Pa še hitro je pečen. Losos je odličen vir beljakovin in omega-3 maščobnih kislin. Radi ga imamo tudi zaradi odlične, kiselkaste maslene omake, ki dopolni naravni okus lososa. Jed je priljubljena tudi zaradi številnih možnosti pri izbiri prilog / prikuh; gl.
serviranje.
Porcija jedi vsebuje pribl. 340 kalorij.
■
Lososi so družina morskih rib iz družine postrvi. Za vse je značilno okusno rožnato meso, užitno tudi presno. Najbolj znana predstavnika sta
atlantski losos (
Salmo salar) in
pacifiški lososi, ki jih je več vrst. Atlantski zraste do 1,5 m, tehta do 20 kg, pacifiški pa so težji, dosežejo do 50 kg. 100 g atlantskega lososa vsebuje pribl. 160, gojenega pa pribl. 180 kalorij.
Loso po mlinaričino
■
Lososa najbolje kombiniramo z (abecedno): čebulo, krompirjem, lečo, maslom, olivnim oljem, osnovo (piščančjo, ribjo, školjčno, telečjo, zelenjavno), paradižniki, smetano (polnomastno) ali/in s šalotko.
Pri morskih ribah velja preprosto pravilo. Plave so najboljše, pripravljene takoj po ulovu. Bele pa so bolj okusne, če sveže ujete in očiščene odležijo v hladilniku. 24 ur.
■
Kapre niso plod, ampak cvetni popki sredozemskega grma
kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Kapre imajo zelo poseben okus, ki težje prenaša družbo drugih začimb.
■
Nadomestki. Lososa lahko nadomestimo z brancinom, morskim listom, orado, trsko ali vahnjo. Kdor želi bolj bogato smetanovo omako, nazadnje doda 1–2 žlici
crème fraîche. Kuhamo jo še največ do 2 minuti. Peteršilj lahko nadomestimo s pehtranom, origanom, koprom ali z baziliko.
Pečeni losos na maslu s kaprami
Opozorila
■ Temno meso nekaterih lososov ima pod kožo oster okus. Zato kožo pred pripravo pogosto odstranimo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
losos po mlinaričino ali
pečeni losos na maslu s kaprami (izvirno:
French salmon meunière)
Géraldine, z bloga
LA CUISINE DE Géraldine (fr., angl., nem.)
■ številni različni viri
Géraldine