UVODNA OPOMBA: Dobra spremljava je tudi domača paradižnikova omaka (številne različice) ali domači paradižnikov kečap. Kakor na fotografiji.

Priprava
■ Krompir olupimo in narežemo na krhlje.
■ Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Česen stremo in drobno sesekljamo ali pa ga pretlačimo. Peteršilj drobno sesekljamo. V skodelici zmešamo olj, česen in peteršilj.
■ Krompir stresemo v pekač. Potresemo ga s soljo in s sveže mletim poprom. Dobro premešamo.
■ Na krompir nalijemo tržaško omako in dobro premešamo. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 35 zminut. Da se krompir zlat rjavkasto obarva.
Serviranje
Pečeni krompir s tržaško omako ponudimo kot klasično
krompirjevo prilogo (številne
različice) ali kot lažjo samostojno jed, h kateri ponudimo
paradižnikovo omako (številne
različice) ali paradižnikov kečap, najbolje
domačega. In pivo.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
■ Dober poper je trd, čvrst, okrogel in težak. Čim večja je teža litra popra, tem boljši je.
Nasveti
Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami.
Pojasnila
■ Čvrste sorte krompirja so na splošno primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. Čvrste ali mesnate sorte imajo praviloma nekoliko bolj ovalne gomolje.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
Različice
■ Če nam izrazit okus česna in peteršilja ne pašeta, krompir pripravimo takole. Začinimo ga le s soljo in s poprom. Ko ga položimo v pečico, pripravimo tržaško omako, z 2–3 žlicami olja več. Pečen krompir pokapljamo s precejenim (!) oljem tržaške omake.
Ideje
gl. česen (številne
ideje);
krompir (številne
ideje)
Opombe
Prodiranje toplote v sredo krompirjevega gomolja je pri kuhanju vsaj še enkrat hitrejše, kot pri pečenju.
Opozorila
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
■ Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Zanimivosti
■ Kolumb krompirja sploh ni videl, saj ga na Karibih, kjer je pristal s svojimi ladjami, ni bilo. Z njim se je srečal šele Francisco Pizarro, ko je leta 1532 prišel do Peruja.
■ Po svetu letno porabimo 2.983 tisoč ton olivnega olja (povprečje 2008-2015). Največ ga porabijo v Italiji (35,8), Španiji (30,1), Grčiji (11,6), na Portugalskem (4,5) ter v Nemčiji in Veliki Britaniji (3,2 %). V EU pridelamo skoraj 72 % celotne svetovne proizvodnje, od katere ga porabimo skoraj 60 %.
Vraže
Gladiatorji so peteršilj uživali pred bojem, prepričani, da si z njim okrepijo svojo moč in pogum.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečeni krompir s tržaško omako (izvirno: pečeni krompir sa belim lukom)
Ana Đurđević, z bloga
prstohvat soli (srb.)
■ številni različni viri