Priprava
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Maslo pristavimo in počasi stopimo.
■ Krompir očistimo, potem pa prvega položimo na kuhinjsko desko; gl. trik na spodnjem videu. Zarežemo ga na nekoliko debelejše rezine, vendar tako, da krompir ostane v kosu. Enako zarežemo vse krompirjem.
■ Česen drobno sesekljamo.
■ V globokem pekaču ali ognjevarni posodi zmešamo olje, maslo, sol, kajenski poper in sveže mleti poper. Dodamo krompir, ki ga dobro premešamo, da večina česna prodre v zareze v krompirju.
■ Pekač/posodo s krompirjem položimo v ogreto pečico za 20 minut.
■ Pekač/posodo s krompirjem vzamemo iz pečice. S česnovo maščobo z dna pekača/posode prelijemo krompir s pomočjo žlice. Nato krompir pečemo še 20 minut.
■ Peteršilj osmukamo in drobno do grobo sesekljamo.
Serviranje
Pečeni krompir s česnom potresemo s peteršiljem in ponudimo. Kot prilogo ali kot lažjo samostojno jed. S sezonsko solato, lahko tudi s kakšno zelenjavno prikuho.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
Jed/priloga je še posebej okusna z mladim krompirjem.
Nasveti
■ Čvrste sorte krompirja so na splošno primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. Čvrste ali mesnate sorte imajo praviloma nekoliko bolj ovalne gomolje.
■ Ko kupujemo česen, izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino.
Pojasnila
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
■ Kajenski poper so istoimenski čiliji, pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in
gvinejskega popra (Aframomum melegueta).
Različice
Ideje
gl. česen (številne
ideje);
krompir (številne
ideje)
Opombe
Krompir je najpogosteje bel, rumen in rdeč. Po teksturi, ki je v kuhinji pomembnejša, pa sega od lepljivosti in mastnosti do gladkosti, nežnosti in rahlosti.
Opozorila
■ Med zelenjavo vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah.
■ Kitajski česen, ki je pogosto na prodajnih policah naših trgovin, je po mnenju strokovnjakov poln škodljivih kemikalij, ki preprečujejo kaljenje, podaljšujejo rok trajanja in česen pobelijo.
■ Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Zanimivosti
■ Kolumb krompirja sploh ni videl, saj ga na Karibih, kjer je pristal s svojimi ladjami, ni bilo. Z njim se je srečal šele Francisco Pizarro, ko je leta 1532 prišel do Peruja.
■ Prodiranje toplote v sredo krompirjevega gomolja je pri kuhanju vsaj še enkrat hitrejše, kot pri pečenju.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečeni mladi krompir s česnom (izvirno: garlic roasted potatoes) Bee Yinn Low, z bloga
RASAMALAYSIA (angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Bee Yinn Low