Priprava
■ Pečico ogrejemo na 190 °C.
■ Ognjevaren pekač premažemo z oljem.
■ Koromača očistimo in zrežemo na pribl. 5 mm debele rezine. Polagamo jih v pekač. Koromač začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Zelenjavo nazadnje pokapljamo z oljem, pekač pa za 15 minut položimo v ogreto pečico.
■ Parmezan drobno naribamo. Potresemo ga po koromaču, pekač pa položimo nazaj v pečico. Da se koromač povsem zmehča in rjavkasto obarva.
Serviranje
Pečeni komromač s parmezanom je lahko lahka topla predjed ali priloga (za 4). Lahko pa je tudi samostojna jed (za 1–2), h kateri ponudimo sezonsko solato.
Nakup
Ko kupujemo koromač, izbiramo manjše, povsem bele in čvrste glavice. Pri večjih glavicah pred pripravo obrežemo ali odstranimo zunanje vlaknaste dele. Gl. tudi
triki.
Nadomestek
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Improvizirajmo. Koromač najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom*, koriandrom, koromačevimi semeni*, janežem, kisom* (zlasti z balzamičnim), likerji (janeževimi), limonami* (lupinica, sok), olji* (lešnikovo, olivno*, oljna repica, orehovo), pehtranom, peteršiljem, pomarančami* (lupinica, sok), poprom (beli, črni), timijanom, vinom ali/in zvezdastim janežem.
■ gl.
nasveti, ideje
Nasveti
Zelenjavo spečemo
na zob, al dente. Skrajšamo čas termične obdelave in ohranimo več prvinskega okusa, vitaminov in mineralov.
Triki
Italijani ločijo med moškimi in ženskimi gomolji koromača. Prvi so bolj čokati in okrogli, ženski pa so bolj ploščati in podolgovati. Moški so bolj hrustljavi in manj vlaknati, imajo pa tudi razkošnejši vonj, to pa so tiste kvalitete, ki jih posebej cenimo pri koromaču, ki ga uživamo presnega.
Pojasnila
Parmski parmezan (ital. parmigiano reggiano) proizvajajo izključno na področju Parme, v italijanski pokrajini Reggio Emilia. Krave hranijo s posebno krmo, silaža pa je strogo prepovedana. Mleku ne dodajajo nikakršnih dodatkov ali konzervansov.
Različice
gl.
pečen koromač s parmezanom in drobtinami;
pečen koromač (številne
različice);
zelenjava v pečici (številne različice) ipd.
Ideje
■ Improvizirajmo. Koromač najbolje* kombiniramo z (abecedno): artičokami, avokadom, beluši, brusnicami (suhimi), bučami, čebulo*, figami, fižolom (suhim*), gobami*, grenivkami, hruškami, jabolki, kaprami, kisi* (balzamični*, belim vinskim, malinovim, šampanjski, šerijevim), korenčkom, krompirjem, kumarami, lečo, lešniki, likerji (janeževimi), limonami* (sok, lupinica), mandlji, maslom, olivami, olji* (zlasti z olivnim*), omakami (zlasti s paradižnikovo), orehi*, paprikami, paradižnikom*, pomarančami* (sok, lupinica), porom, rdečo peso (tudi s sokom), rižem (v rižotah), rukolo*, siri* (gorgonzola, grojer, kozji*, parmezan*, rikota), solatami (paradižnikovo, zeleno), testeninami, vini (suho belo), vodno krešo ali/in z zeleno.
■ gl. koromač (številne
ideje)
Opombe
Koromač je pri nas poznan tudi kot
finokio (po italijanskem finocchio), komarček, sladki komarček, trebušasti janež in zelenjavni komarček.
Zanimivosti
Originalno ime sira
parmigiano reggiano je zaščiteno že od leta 1954. Izdelava sira je omejena na območja Bologne, Reggia Emilije, Mantove, Modene in Parme.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečeni koromač s parmezanom (izvirno: pečeni komorač sa parmezanom) s portala
Coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri