Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 190 stopinj. Očiščene jajčevce narežemo na pribl. 1 cm debela kolesca; gl.
opozorila. Zložimo jih v pekač.
■ Kapre oprhamo z vodo, odcejene pa drobno sesekljamo in stresemo v manjšo skledo. Parmezan drobno naribamo na kapre. Peteršilj in česen drobno sesekljamo in stresemo v skledo. Dodamo še drobtine, izbrano oljčno olje, 4 žlice hladne vode in sveže mlet/strt poper. Premešamo in poskusimo, če je posip potrebno posoliti.
■ Pripravljeno mešanico potresemo po jajčevcih. S prsti jo blago pritisnemo k zelenjavi, potem pa vse skupaj poškropimo z oljčnim oljem. Pekač položimo v ogreto pečico za 30–35 minut. Da se posip zlato rjavkasto obarva, jajčevci pa se zmehčajo.
Serviranje
Vroči ali topli
pečeni jajčevci z drobtinami, parmezanom in kaprami so lahko priloga. Lahko pa so tudi topla predjed ali lažja samostojna jed. Priležejo se s kakšno
paradižnikovo omako ali/in s
paradižnikovo solato (oboje gl. številne
različice).
Nadomestek
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Peteršilj lahko nadomestimo ali kombiniramo z baziliko ali z meto, uporabimo pa lahko kar
zeliščni šopek.
Izboljšanje
■ Posip lahko izboljšamo z naribano limonovo lupinico ali/in s sardelnimi fileti. Sicer pa improvizirajmo: jajčevce najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, kaprami, kisom* (zlasti balzamičnim), krebuljico, kumino, meto, mleto rdečo papriko* (ali čiliji*), origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin. Gl. tudi
opozorila.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.
Pojasnila
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo približno 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Različice
gl.
pečeni jajčevci (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. jajčevec (številne
ideje)
■ Povsem enako lahko pripravimo pečeno čebulo. Parmezan nadomestimo s pekorinom, jed pa se prileže kot priloga h
krompirjevi solati.
Opombe
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevci, cvetača in sladki krompir.
Opozorila
■ Čim debelejši je jajčevec, tem več semen in grenčin ima, pa še težje je prebavljiv. Gl. tudi
nasveti.
■ Če jajčevce narežeš debeleje, terjajo daljši čas pečenja, posledično pa lahko zažgeš posip. Če jih narežeš tanjše, so pečeni nekoliko presuhi.
Viri
■ dopolnjen recept
pečeni jajčevci z drobtinami, parmezanom in kaprami (izvirno: baked eggplants)
Giulie Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia