Priprava
■ Sardele očistimo: glave porežemo, luske ostrgamo, zarežemo podolžno po trebušni strani in odstranimo drobovino in osrednjo koščico; gl. video na dnu strani. Pazimo, da repi ostanejo nepoškodovani.
■ Rozine operemo in namočimo v mlačno vodo.
■ Orehe blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo, ohlajene pa grobo sesekljamo.
■ V ponvi segrejemo 3–4 žlice olja, na katero stresemo drobtine; za 2 žlici jih prihranimo. Drobtine svetlo prepražimo.
■ Sardelne filete sesekljamo.
■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo.
■ Prepražene drobtine stresemo v skledo. Dodamo odcejene rozine, sesekljane orehe, sardelne filete in peteršilj, sol in sveže mleti poper.
■ Okrogel pekač (25 cm) namažemo z oljem.
■ Prvo sardelo napolnimo z nadevom, potem pa jo razprto položimo v pekač, z repom proti sredini. Enako nadenemo in zložimo vse sardele; v kilo jih pride 35–40.
■ Pečico ogrejemo.
■ Lovorove liste zataknemo med sardele, vsakega na pribl. tretjini kroga.
■ Pomarančno in limonino lupinico drobno naribamo in zmešamo s prihranjenimi drobtinami. Mešanico enakomerno potresemo po sardelah.
■ Limono ožamemo, sok pa zmešamo s sladkorjem, da se stopi. Z mešanico enakomerno pokapljamo sardele. Naposled sardele izdatno pokapljamo z olivnim oljem, pekač pa za pribl. 20 minut položimo v ogreto pečico.
Serviranje
Pečene sardele z nadevom iz drobtin, orehov in rozin ponudimo z obarjeno blitvo, s kakšnim hrustljavim kruhom in z izbranim vinom.
Nadomestek
■ Ko v ribarnici ni svežih sardel, kupimo 2 zavitka zamrznjenih (po 600 g). Med odtajevanjem v hladilniku spustijo presenetljivo malo vode. Gl.
opozorila.
■ Orehe nadomestimo z dražjimi pinjolami, ki jih po opekanju ni potrebno sekljati.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Med najboljše rozine sodijo temne grške korinte (zlasti Vostizza) in svetle sultanine.
■ Sardelni fileti iz soli so aromatičnejši od tistih iz olja, vendar pa jih moramo pred uporabo za nekaj ur ali čez noč namočiti v belo vino ali vodo.
■ gl.
nasveti
Nasveti
Sveže sardele imajo čvrsto telo, živi in izbočeni očesi ter prijeten vonj. Najbolj okusne so jeseni, ko so nekoliko bolj mastne.
Pojasnila
■ Sardela ali sardina je plava morska riba z okusnim, lahko prebavljivim mesom. Zraste do 25 cm, tehta pa do 80 g; povprečna teža je pribl. 30 g. Ima modro srebrn hrbet ter belo srebrna boka in trebuh. Sardela sodi med najcenejše sveže ribe, kljub temu pa je za številne gurmane
kraljica rib.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Hladno stiskano olivno olje ni nujno tudi ekstra deviško.
Različice
Ideje
■ Stari Dalmatinci pravijo, da za malico (marenda) ni boljše ribe, kot so zarana ujete sardele na žaru (gradela). Za kosilo so že prestara. Za peko na žaru so še posebej primerne zato, ker jih mastno meso ščiti pred izsušitvijo, pa tudi zato, ker so drobne in hitro pečene.
■ gl.
sardela (številne
ideje)
Opombe
Med morskimi ribami so še posebej cenjene tiste, ki vsebujejo največ omega-3 maščobnih kislin, na primer sardina, skuša, sled, tun in losos.
Opozorila
Zamrznjenih sardin nikoli ne odmrzujemo v mikrovalovki ali v topli vodi. Če se nam mudi, si lahko pomagamo s soljeno, blago mlačno vodo, v katero jih potopimo za kratek čas.
Zanimivosti
■ Sardina je po Slovarju slovenskega knjižnega jezika sardela konzervirana v olju. Po mnenju strokovnjakov iz Delamarisa je sardina toplotno obdelana sardela. V novejšem času pa je sardina preprosto sinonim za sardelo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečene sardele z nadevom iz drobtin, orehov in rozin (izvirno:
punjene sardele)
Marija Petrović, z bloga
PALACHINKA (srb., angl.)
■ številni različni viri
Kako očistimo / filiramo sardele