Priprava
■ Paprike spečemo na žari, v pečici ali nad plamenom plinskega štedilnika. Pečene zložimo v skledo, ki jo pokrijemo s prozorno folijo. paprike ohladimo.
■ Olive natremo, izkoščičimo in stresemo v solatno skledo. Sardelne filete sesekljamo in stresemo na olive. Kapre oprhamo s hladno vodo in jih stresemo v skledo. Rožmarin karseda drobno sesekljamo in stresemo na druge sestavine. Nazadnje prilijemo olje in kis in dobro premešamo.
■ Pripravimo
opečene kruhke.
■ Ohlajene paprike olupimo, očistimo in narežemo na pribl. 2,5 cm široke rezance. Nežno jih vmešamo med sestavine v solatni skledi.
Serviranje
Kozji sir (gl.
izboljšanje) narežemo na rezine, ki jih položimo na servirni krožnik. Solato ponudimo v skledi, opečene kruhke pa pokrite z lanenim prtičkom.
Pečene paprike v solati s sardelnimi fileti in kozjim sirom ponudimo za zajtrk, za malico, kot hladno predjed ali za lahek samostojni obrok.
Nadomestek
Če se mudi, uporabimo pečene paprike iz steklenke.
Izboljšanje
■ V sezoni paprike spečemo na žaru. Tako okrepimo njihovo naravno sladkor in izboljšamo okus.
■ Improvizirajmo. Paprike najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, čebulo*, česnom*, čiliji, ingverjem, kaprami, kisom*, koriandrom, kumino, limonami (s sokom, lupinico), lovorovimi listi, majaronom, mleto rdečo papriko, oljem* (zlasti z olivnim*), origanom, peteršiljem*, timijanom ali/in z žafranom.
■ Med najbolj znane francoske kozje sire uvrščamo (abecedno):
Cabécou, Cabrales, Chabichou, Chèvre, Chevreton, Crottin, Pouligny-Saint-Pierre, Sainte-Maure, Selles-sur-Cher in
Valençay.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
Pečene paprike so primerne za zamrzovanje in za vlaganje. Kupimo jih sredi sezone, ko so najokusnejše in najcenejše, potem pa uživamo vse do naslednje sezone.
Pojasnila
Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi. Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
Različice
Ideje
gl. kozji sir (številne
ideje); paprika (številne
ideje); zelene olive (številne
ideje)
Zanimivosti
Z enega grma kaprovca naberejo 0,5-2,5 kg cvetnih popkov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečene paprike v solati s sardelnimi fileti in kozjim sirom (izvirno: anchovy and roasted-pepper salad with goat cheese)
Mario Batali, s portala
FOOD&WINE
■ številni različni viri