Priprava
■ Sir zdrobimo z vilicami čimbolj drobno. Če je blag, ga posolimo, potem pa mu enega za drugim (!) primešamo jajca.
■ P aprike očistimo. Porežemo jim pokrovčke, potem pa jih do polovice nadenemo s sirom. Gl.
pojasnila.
■ V veliki ponvi segrejemo malo masti, ki naj je bo le toliko, da prekrije dno ponve/ponev. Na vročo položimo tretjino nadevanih paprik, ki jih počasi pečemo, da se po spodnji strani temno obarvajo. Vmes nadev, ki izteče, polnimo nazaj v paprike, da se ne žge na maščobi.
■ Paprike obrnemo in spečemo še po drugi strani.
■ Pečene paprike poberemo iz ponve. Podobno spečemo še preostale.
Serviranje
Pečene paprike s sirovim nadevom ponudimo za zajtrk, za malico ali kot toplo ali hladno predjed (za 10). Lahko so tudi lažja glavna jed (6). Z izbranim kruhom; gl. tudi
nasveti (različica s krompirjem).
Izboljšanje
■ Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih. Vmes pa je lahko tudi kakšna (pol)pekoča.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Nasveti
■ Če želimo vse paprike postreči tople in naenkrat, si pomagamo z dvema velikima ponvama. Ali pa jih spečemo v pečici; gl.
spodaj.
■ Pečenje nadevanih paprik v ponvi je kar dolgotrajen in zamuden postopek. Poleg tega med termično obdelavo iz ponve šprica maščoba. Zato je boljša rešitev pečenje v pečici. Nadevane paprike zložimo v višji, ustrezno velik pekač ali v ognjevarno posodo. Idealno je, če jih položimo tako, da onemogočimo iztekanje nadeva. Lahko si pomagamo z narezanim krompirjem, s katerim podlagamo pod paprike. Nazadnje je krompir, pečen v vsej tisti maščobi najboljši del obroka.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Sprva je videti, kot da nadeva ni dovolj. Ko pa se paprike med pečenjem zmehčajo in sploščijo, ga je ravno prav.
■ Postopek topljenja maščobnega tkiva prašiča za svinjsko mast je lahko moker (v vodi) ali suh. Po prvem postopku pridobljena mast ima nevtralen vonj in okus, je bele barve in ima višjo točko dimljenja. Zato je bela svinjska mast v kuhinji veliko bolj cenjena.
Različice
Ideje
gl. beli sir (številne
ideje); paprika (številne
ideje)
Opombe
V svinjski masti je kar 40 % nasičenih maščob. V kokosovem olju, za primerjavo, pa kar 85 %. Večino nenasičenih maščob v masti tvori oleinska kislina, zdrava maščobna kislina, ki je dobra za srce in ki skrbi za nižjo stopnjo slabega holesterola.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečene paprike s sirovim nadevom (izvirno:
paprike nadjevene sirom)
Maje Babić, z bloga
Provereni RECEPTI (srb.)
■ številni različni viri