Predpriprava
■ Z oliv odstranimo peclje, nato pa jih temeljito operemo, odcedimo in posušimo na kuhinjski krpi.
■ V loncu pristavimo in zavremo vodo s 100 g soli. Olive stresemo v krop, zavremo in odstavimo. Plodove pustimo v kropu 10 minut.
■ Pečico segrejemo na 180 °C. Pekač obložimo s peki papirjem.
■ Olive dobro odcedimo in jih stresemo v pekač. Tega za 15 do 20 minut položimo v ogreto pečico.
■ Pečene olive ohladimo v pekaču.
Priprava
■ Ohlajene olive posolimo z 1 do 2 žlicama soli. Stresemo jih v manjše steklene kozarčke za vlaganje, mednje pa po okusu potisnemo po vršiček rožmarina, košček tanko olupljene pomarančne lupinice ali/in košček čilija. V vsak kozarček nalijemo po 1 do 2 žlici olivnega olja. Kozarčke nepredušno zapremo, vsebino pa dobro pretresemo.
■ Kozarčke pred uporabo za nekaj dni shranimo v shrambo ali v kuhinjsko omarico. Vsebino vmes nekajkrat pretresemo.
Shranjevanje
Pečene olive v olivnem olju lahko v zaprtih kozarčkih hranimo več mesecev.
Serviranje
Pečene olive v olivnem olju stresemo v globljo skodelico in prelijemo z ekstra deviškim olivnim oljem. Ponudimo jih kot prigrizek, bodisi k sirom, pršutu in narezkom ali h kozarcu vina. Lahko jih dodajamo jedem s testeninami, ragujem, picam, ribam, solatam, kruhu in podobno.
Nakup
V času nabiranja oliv so te naprodaj tudi na tržnicah. Izbiramo napete, nepoškodovane plodove brez pegic. Pri nakupu večjih količin eno olivo zarežemo in preverimo videz in vonj peške, pri kateri se ponavadi začne kvarjenje.
Izboljšanje
Za to jed so najboljše sveže nabrane, nepoškodovane in nekoliko nagubane črne olive.
Nasveti
Vsaka sol ni sol. Prečiščena, rafinirana sol vsebuje neustrezno visoko koncentracijo natrijevega klorida ter dodatke proti strjevanju in za lepšo barvo. Uporabljajmo
Piransko sol, sol z geografskim poreklom. Pridelujejo jo ročno, po tradicionalnih metodah, starih več kot 700 let.
Pojasnila
Poznamo zelene in črne olive. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi.
Različice
Ideje
gl. olive (številne
ideje);
ozimnica (številne
ideje)
Zanimivosti
■ Zmagovalcem na starih olimpijskih igrah so na glavo poveznili oljčne vence, za nagrado pa so prejemali amfore z olivnim oljem, ki je bilo že tedaj zelo dragoceno.
■ Najstarejša oljka v naši bližini raste na v hrvaškem narodnem parku Brioni (Brijuni). Njena dokazana starost je okoli 1600 let.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečene olive v olivnem olju (izvirno: pečene masline u maslinovom ulju)
Maje Matus, z bloga
dalmatia gourmande (hrv., angl.)
■ številni različni viri