Priprava
■ Kozice očistimo, oprhamo s hladno vodo in posušimo. Sveže kozice, ki jih očistimo sami, so opazno okusnejše od že očiščenih. Posušene stresemo v skledo.
V sezoni piknikov kozice spečemo na žaru, nad ogljem.
■ Lupinico ene limone drobno naribamo. Dve limoni ožamemo, da dobimo 0,8 dl limonovega soka. Preostali dve limoni zrežemo na krhlje.
■ OMAKA. Česen olupimo in sesekljamo ali pretlačimo. Origano drobno sesekljamo.
■ V multipraktiku zmiksamo česen, limonov sok in sol. Hitrost znižamo na nizko, med nadaljnjim miksanjem pa postopoma prilijemo oljčno olje. Da dobimo gladko omako. Prelijemo jo v skledo ter primešamo origano in čilijevo omako. Če jo uporabimo.
Ko marinada vsebuje sok citrusov, ribe in druge morske plodove praviloma ne mariniramo dlje kot 15 minut.
■ Kozice prelijemo z 1/3 omake. Nežno jih premešamo in mariniramo 10–15 minut.
■ Žar ponev močno segrejemo. Pečemo jih 3–5 minut po vsaki strani. Da postanejo prozorne. Origano za posip drobno do grobo sesekljamo.
■ Pečene kozice preložimo na segret servirni krožnik, pekač ali skledo. Prelijemo jih s preostalo omako. Nazadnje jih potresemo s sesekljanim origanom in z naribano limonovo lupinico.
Serviranje
Pečene kozice z limonami in origanom ponudimo kot delikatesno toplo predjed (za 6) ali glavno jed (za 4). S krhlji limone in s hrustljavim kruhom ali z
opečenimi kruhki.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Kozice (tudi garnele, gamberi; fr.
crevettes) so izjemno okusni in priljubljeni morski raki. Še posebej slastne so kraljeve kozice, ki zrastejo do 23 cm. Pazimo, da kozic ne razkuhamo. Ponev odstavimo, takoj ko je meso enotne rožnate barve. Brez rjavih ali sivih odtenkov. Popolno pečene kozice dobijo obliko ohlapne črke C.
S kozicami lahko pripravimo tudi večino jedi po receptih za škampe. In obratno.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Česen (
Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Origano in majaron sta si zelo podobna, kljub temu pa ju v jedeh ne kombiniramo.
■ Origano (
Origanum vulgare, Origanum creticum) ali dobra misel je zeliščna rastlina. Pri posušenem, ki ga uporabljamo najbolj pogosto, zaznamo večplastno aromo: kiselkasto sadno noto, nežno grenek pridih pečenega, pa še toplo, sladkasto ostrino. Jedem ga dodajamo tik pred koncem ali na koncu kuhanja.
Opozorila
■ (Olivno) olje je 100-odstotna maščoba in vsebuje skoraj 120 kalorij na žlico. S tem je najbolj kalorična hrana na planetu. Vsebuje več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Uporabljamo ga kot začimbo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečene kozice z limonami, česnom in origanom (izvirno:
grilled shrimp with chili, lemon, and oregano)
Athena Calderone, z bloga
eyeswoon
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Athene Calderone
■ spletni nakupi pri
Atheni Calderone
Athena Calderone