Priprava
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Slive razpolovimo in izkoščičimo. Z razpolovljeno stranjo navzgor jih položimo v plitev pekač.
■ Vanilijev strok podolžno razpolovimo, z noževo konico izpraskamo semena. Polovici stroka in cimetovo skorjico položimo v pekač.
■ Pomaranče ožamemo, da dobimo 2 dl soka. Primešamo mu med, vanilijeva semena in mleti cimet. Z mešanico enakomerno prelijemo slive. Pekač položimo v ogreto pečico za 25–35 minut. Da se slive zmehčajo, a ne izgubijo svoje oblike.
Serviranje
Vroče ali hladne
pečene dišeče slive se priležejo z grškim jogurtom in z grobo sesekljanimi mandlji. Lahko tudi z lešniki, orehi ali s pinjolami.
Nadomestek
Vegani grški jogurt nadomestijo s kokosovim, med pa z agavinim sirupom ali s podobnim sladilom.
Izboljšanje
■ Spletni nakup kakovostne vanilje (strok, izvleček, prah, pasta):
Baldwin’s Pure Vanilla Extract, Blue Cattle Truck Mexican Vanilla, La Vendecora Mexican Vanilla, Nielsen Massey Vanilla Extract, Rain’s Choice Madagascar Bourbon Vanilla Extract .
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši
cejlonski ali
vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
■ gl.
ideje
Nasveti
Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
Pojasnila
■ Slive so okrogli ali ovalni, modri, rdeči ali rumeni, sočni in zelo okusni plodovi slive (Prunus domestica, Prunus instititia). Prijeten okus sliv je posledica dobrega razmerja med sladkorji (pet različnih) in sadnimi kislinami.
■ Vanilijev strok je plod vanilije, rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v
vanilin in druge dišeče snovi.
■ Grški jogurt je kralj jogurtov, ki ga proizvajajo iz kravjega ali ovčjega mleka, tako da iz jogurta v posebnih posodah odcedijo sirotko. Pri tem jogurt izgubi znaten del sladkorja in kalorij (57/100 g), je lažje prebavljiv, vsebuje dvakrat več proteinov kot navadni jogurt in je primeren za ljudi z laktozno netoleranco. V kuhinji je priljubljen zaradi goste in kremaste teksture.
Različice
Ideje
■ gl.
grški jogurt (številne
ideje); slive (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Slive najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, kisom* (zlasti z balzamičnim*, rdečim vinskim, šampanjskim), klinčki, limonami* (lupinica, sok), pomarančami* (lupinica, sok) ali/in z vaniljo*. Odlična dodatka pa sta tudi med* (zlasti akacijev) in oreščki* (zlasti mandlji*, orehi).
Opombe
Po izvirnem receptu k sladici ponudimo orehe, a so mandlji boljša izbira.
Zanimivosti
Slive in nekatero drugo sadje (jabolka, višnje, hruške, marelice) vsebujejo
sorbitol, ki ga uporabljajo kot nadomestek za sladkor pri proizvodnji dietetičnih proizvodov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečene dišeče slive(izvirno: baked plums)
Bee Lubas, z bloga
Bea’s cookbook
■ številni različni viri