Priprava
■ V 5 dl hladne vode pristavimo sladkor in vse začimbe. Počasi zavremo.
■ Kutino razpolovimo. Izdolbemo peščišče, potem pa prvo polovico olupimo; gl. spodnji video. Olupljeno takoj (!) natremo z limono, da preprečimo oksidiranje oz. potemnitev. Podobno pripravimo vse kutine.
■ Olupljene kutine položimo v oslajeno in odišavljeno zavrelico. Kuhamo jih 25–30 minut (glede na velikost in zrelost), da se zmehčajo.
■ Pečico prižgemo na 180 stopinj proti koncu kuhanja. Ko s konico noža zlahka prodremo v kutino, so kuhane. S penovko jih preložimo v pekač. Med pristavimo z 1,5 dl tekočine od kuhanja sadežev. Ko se stopi, dodamo začimbe in z vsem skupaj prelijemo kutine.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 30 minut. Da se kutine povsem zmehčajo in karamelizirajo.
Serviranje
Pečene aromatične kutine z medom razdelimo na krožnike. Pokapljamo jih s preostalim sirupom od pečenja.
Izboljšanje
■ Uporabljajmo nefiltriran med, ki v nobenem trenutku pridelave ne preseže temperature 48 °C.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000.
■ Skupaj z začimbami lahko v vodi zavremo kak trak limonove lupinice.
Nasveti
■ Zelo zrelih kutin sijoče rumene barve (menda) ni potrebno lupiti. Pred uporabo jih le operemo pod tekočo hladno vodo, da s površine speremo dlačice.
■ Pri nakupu zvezdastega janeža smo pozorni na to, da so zvezdice cele, s semeni vred.
Pojasnila
■ Ko kutine (
Cydonia oblonga) pobeli slana, zadišijo, kar je znak, da so zrele. Zrele kutine so sončno rumene in kosmate, surove pa ostanejo značilno trpke, kisle in komaj užitne. S toplotno obdelavo se spremenijo v poslastico z edinstvenim vonjem in maslenim okusom.
■ Zvezdasti janež, znan tudi kot kitajski janež, je plod visokega zimzelenega drevesa (
Illicium verum), ki raste zlasti na Kitajskem in v Vietnamu. Iz rumenih cvetov se razvijejo plodovi, ki se ob dozoritvi zvezdasto razprejo. Vsaka zvezdica ima 5-10 krakov, dolgih do 3 cm. Zvezdice so rjave, s trdo kožo.
Različice
gl.
pečene kutine (zelo podoben recept)
Ideje
■ gl. cimet (številne
ideje); kutine (številne
ideje); zvezdasti janež (številne
ideje)
■ Na severu Afrike in na Bližnjem vzhodu kutine uživajo kot prilogo k mesnim jedem. Jed iz pečenih kutin in mesa je sladko kisla, najbolje pa se ujamejo s perutnino.
Opombe
Naše babice so kutine rade položile na police v omare s perilom. Sadeži oddajajo čudovit vonj, pa še gnijejo zelo redko.
Opozorila
Med ne sme biti preveč tekoč, saj je to prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati, ampak se mora prelagati, gubati sem ter tja.
Zanimivosti
■ Kutina je drevo, visoko 5-8 metrov in široko 4-6 metrov. Že stari Rimljani so cenili kutine, nekaj receptov se je ohranilo v
Apicijevi kuharici.
■ Plantaže s klinčevci so se najhitreje razrasle na Zanzibarju, kjer je sultan ukazal, da mora vsak na eno kokosovo palmo posaditi tri klinčevce. Kdor se ni ravnal po tem ukazu, je bil ob zemljo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečene aromatične kutine z medom (izvirno: roast quinces)
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia