Priprava
■ Olive izkoščičimo. Neolupljene jajčevce narežemo na kockice, pribl. 2 cm.
■ Nakockane jajčevce stresemo v velik pekač. Izdatno jih obrizgamo z oljčnim oljem. Začinimo jih s soljo in s sveže mletim poprom. Dobro jih premešamo in pečemo kakih 40 minut. Da se zmehčajo, ob robu pa hrustljavo zapečejo. Pekač med pečenjem dvakrat, trikrat potresemo.
Pelati so priljubljeni jajčasti paradižniki, pogosto pa so tudi sinonim za konzervirane olupljene paradižnike. Najbolj okusni so italijanski »San Marzano«.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Papriko in olupljeno steblo zelene drobno narežemo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice.
■ V veliki ponvi segrejemo malo oljčnega olja. Na njem pražimo belušno zeleno, papriko in čebulo. Kakih 5 minut, da se zmehčajo. Po potrebi prilivamo po malo vode. Z žličko.
■ Paradižnikovo mezgo stresemo na prepraženo zelenjavo. Prilijemo vodo/zelenjavno osnovo in zavremo. Prilijemo sesekljane pelate, dodamo sladkor, zavremo in kuhljamo 10 minut.
■ V suhi ponvi blago opečemo pinjole. Kapre odcedimo. Baziliko grobo sesekljamo. Najbolje z malo soli, da ohrani privlačno zeleno barvo.
Kaponata je najbolj okusna po 2 dneh. Če jo hranimo v tesno zaprti škatli v hladilniku. Ko se razvijejo vsi okusi.
■ V ponev nalijemo kis ter dodamo olive, kapre in čilijeve kosmiče. Če se odločimo zanje. Kuhamo še 2 minuti. Nazadnje začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Vmešamo pečene jajčevce in baziliko. Po potrebi dodatno začinimo.
■ Kaponato ohladimo na sobno temperaturo. Pred serviranjem jo potresemo s pinjolami.
Serviranje
Pečena zelenjava s kaprami, olivami in pinjolami, caponata ali
najboljša kaponata, caponata se prileže kot prikuha k številnim jedem. Še posebej k mesnim z žara. Lahko pa jo ponudimo samostojno, na
opečenih kruhkih. Kaponata je najbolj okusna po 2 dneh. Če jo hranimo v tesno zaprti škatli v hladilniku. Ko se razvijejo vsi okusi.
Kaponato lahko ponudimo samostojno, na opečenih kruhkih
Sorodni recepti
■ Jajčevce, čebulo, paprike, paradižnike in olive vsebujejo tudi:
kuhan osličev file z zelenjavo in črnimi olivami,
zelenjava z žara v solati,
zelenjavna musaka z zelenimi olivami in
zelenjavna solata z zelenimi olivami in kečapom.
Kuharski leksikon
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin. Gl. tudi
opozorila.
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevci, cvetača in sladki krompir.
■
Improvizirajmo. Jajčevce najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, kaprami, kisom* (zlasti balzamičnim), krebuljico, kumino, meto, mleto rdečo papriko* (ali čiliji*), origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi. Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
Mednarodne mere za velikost kaper so: 4-6 mm - non pareilles; 7-8 mm - surfines; 9 mm - capucines; 10 mm - capotes; 12 mm - fine; 13- 14 mm - grosse; nad 14 mm - hors.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
■ Baziliko najbolje* kombiniramo z (abecedno): česnom*, limonino lupinico, meto, olivnim oljem,
pesti*, pinjolami* ali in s pistacijami.
Opozorila
Čim debelejši je jajčevec, tem več semen in grenčin ima. Pa še težje je prebavljiv.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečena zelenjava s kaprami, olivami in pinjolami, caponata ali
najboljša kaponata, caponata (izvirno:
a delicious caponata)
Sam Linsell, z bloga
Drizzle & Dip
■ številni različni viri
Sam Linsell