Priprava
■ Krači oprhamo pod tekočo hladno vodo in dobro obrišemo. Nato ju natremo z mešanico soli (gl. nasveti)in sveže mletega črnega popra.
■ Pečico segrejemo na 180° C.
■ Pekač pristavimo z oljem, na katerem krači po vseh straneh dobro opečemo.
■ Opečenim kračam dodamo 2 vejici timijana in žajbelj. Meso spodlijemo z vinom in prekrijemo z alu folijo, potem pa pekač za 30 minut potisnemo v segreto pečico.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Krači obrnemo, prelijemo s pečenkinim sokom, pokrijemo z alu folijo in za 60 minut potisnemo nazaj v pečico.
■ Preostali timijan osmukamo in drobno sesekljamo. V skodelici ga gladko razmešamo s kisom in (neobvezno) sladkorjem.
■ Pečenko vzamemo iz pečice. Krači prelijemo s pripravljeno mešanico, potem pa ju brez alu folije pečemo še toliko časa, da se lepo zapečeta; gl.
pojasnila.
Serviranje
Pečena svinjska krača je klasična pečenka, ki jo z ostrim nožem in dvojnimi vilicami ponudimo na leseni deski, da si meso odreže vsak sam. Seveda ga lahko narežemo tudi mi, k jedi pa ponudimo poljubno prilogo in sezonsko solato. Skupaj z mesom lahko zadnjih 45 minut (s)pečemo tudi krompir.
Izboljšanje
■ Pečenka bo sočnejša, če jo med pečenjem vsakih 15 do 20 minut prelijemo s pečenkinim sokom. Prelivanje pa opravimo čim hitreje, da se pečica ne (o)hladi.
■ Skupaj z mesom pečemo razpolovljeno čebulo, korenček ali/in cel paradižnik.
Nasveti
■ Sol vpija vlago, zato je priporočljivo, da pečenke solimo sredi pečenja ali celo proti koncu pečenja.
■ Pečenko pečemo v pekaču, ki je le za malenkost večji od kosa mesa. Večji pekač uporabimo le, če bomo z mesom pekli tudi kakšne priloge.
■ Vsako pečenko pustimo pred rezanjem počivati nekaj minut, da se sokovi po njej enakomerno porazdelijo. Najbolje, da ob koncu pečenja pečico ugasnemo, pečenko pa v njej pustimo še 10 minut.
Triki
■ Če je zrak v pečici zelo suh, položimo na dno pekača širšo skodelico z vodo.
■ Pečenka dobi lepo rumeno skorjico, če jo pred pečenjem premažemo z
rdečim vinom.
■ Če nam kos pečenke ostane, ga zavijemo v alu folijo in shranimo v hladilnik. Ponudimo hladno ali pa jo pred serviranjem kar v alu foliji pogrejemo v pečici.
Pojasnila
■ Pečenka bo sočnejša, če meso prekrijemo z alu folijo ali pa ga potisnemo v vrečko za pečenje. Pa še pečica ostane čista. Če želimo po površini pečenke skorjico, meso 5 do 10 minut pred koncem pečenja odkrijemo in do konca pečemo pri višji temperaturi.
■ Ime timijana izhaja iz grške besede thymos (pogum, moč), ki kaže na njegove krepčilne, če že ne poživljajoče lastnosti.
Različice
gl.
marinirana pečena svinjska krača s prebrancem;
pečena svinjska krača brez kosti;
pečena telečja krača (
različice);
pečenka (številne
različice); svinjska pečenka (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. svinjska krača (številne
ideje); timijan (številne
ideje)
Opombe
Meso v prehrani ni nenadomestljivo živilo, vendar z njim preprosteje uživamo zdravo in uravnoteženo prehrano. Je bogat vir beljakovin, maščobnih kislin, mikroelementov in vitaminov. Seveda pa rdeče meso v zdravi prehrani na jedilnike uvrščamo bolj poredko.
Opozorila
■ Svinjina, še posebej meso starih živali, je težje prebavljiva. Prebavljivost izboljšamo, če meso temeljito termično obdelamo.
■ Žajbelj sodi med izrazito aromatična zelišča, zato ga uporabljamo varčno. Že en sam listič zadostuje za odišavljanje enega zrezka ali ene porcije pečenke.
Zdravilni učinki
(domnevni)
gl.
opombeZanimivosti
■ O vsestranski uporabnosti prašiča priča star rek:
Od prašiča gre v nič samo prdec.
■ Domača svinja včasih skoti tudi več kot 13 mladičev. Rekorderka je avstralska svinja Sow 570, ki je skotila 37 pujskov, od katerih jih je preživelo 33. (2005)
■ Žajbljevo ime izhaja iz latinskega salvus (zdrav, dobrega zdravja).
Viri
■ dopolnjen recept pečena svinjska krača
■ številni različni viri