Priprava
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ PEČENA RDEČA PESA. S pese odrežemo liste, a ne povsem do gomoljev. Peso očistimo in operemo. Zložimo jo v ognjevaren pekač in tesno pokrijemo z alu folijo.
■ Peso pečemo pribl. 60 minut. Pečena je, ko jo zlahka predremo z zobotrebcem. Pečeno ohladimo do toplega.
■ Mandljeve lističe lahko blago opečemo v suhi ponvi. Da okrepimo njihov okus.
■ Peso olupimo s pomočjo papirnatih brisač. Narežemo jo na koščke velikosti manjšega grižljaja.
Mladih pesnih listov ne zavržemo. Pripravljamo jih podobno kakor špinačo ali blitvo.
■ SOLATNI PRELIV Z LIMONO. Limonovo lupinico drobno naribamo. Poper zmeljemo ali stremo. Česen pretlačimo ali/in sesekljamo. V skodelici gladko zmešamo vse sestavine.
■ Peteršilj drobno sesekljamo. V solatni skledi zmešamo peso, solatni preliv in peteršilj. Po mešanici nadrobimo 2/3 fete in potresemo 2/3 mandljevih lističev. Po okusu začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Nežno premešamo.
Serviranje
Pečena rdeča pesa s feto in mandlji je okusna topla in pri sobni temperaturi. Tik pred serviranjem jo potresemo s preostalo nadrobljeno feto. In s preostalimi mandljevimi lističi.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Ko kupujemo rdečo peso, izbirajmo čvrste, čim manjše plodove pravilnih oblik. Takšne hitreje termično obdelamo, vsebujejo pa tudi več hranilnih snovi. Plodovi nepravilnih oblik so znak nepravilnosti med rastjo, pogosto so trdi in grenki.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■
Improvizirajmo. Rdečo peso najbolje začinjamo z (abecedno): drobnjakom, gorčico, hrenom, kisom (zlasti balzamičnim, rdečim vinskim), koprom, kumino, limonami (sok, lupinica), meto, oljem (olivnim, orehovim), pehtranom, peteršiljem ali/in s pomarančami (sok, lupinica).
Feta je od leta 2002 zaščitena z oznako geografskega porekla.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
Opozorila
Rdeča pesa sodi v skupino živil s srednje visokim glikemičnim indeksom. Po njenem zaužitju raven sladkorja v krvi dokaj hitro naraste. Zato uživanje rdeče pese ni priporočljivo za sladkorne bolnike.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečena rdeča pesa s feto in mandlji ali
solata s pečeno rdečo peso in limonovim solatnim prelivom (izvirno:
chopped roasted beet salad with feta and lemon zest vinaigrette)
Todd Porter & Diane Cu, z bloga
TODD+DIANE
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup (elektronskih) kuharic
Todda Porterja & Diane Cu
Todd Porter & Diane Cu