Priprava
■ Kos peki papirja položimo v plitev pekač. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ S pese porežemo liste, a ne povsem do lupine. Nato plodove operemo in jih obrišemo, potem pa jih natremo z 2 žlicama olivnega olja in s soljo. Položimo jih na sredo pekača, tega pa na srednje vodilo v ogreti pečici za približno 60 minut. pesa je pečena, ko jo zlahka prebodemo z ozkim nožem.
■ Pomarančne filiramo. Sadeže temeljito olupimo, vključno belo podkožico. Nato z ostrim nožem zarežemo ob tanki opni, ki ločuje posamezne krhlje olupljene pomaranče. Nato zarežemo še na drugem delu, da dobimo čist krhelj brez lupinic. Na enak način zrežemo ves sadež, na krhljih pa ne sme biti belih kožic. Sok prestrežemo v skledico, nad katero filiramo pomarančo. Seveda odstranimo tudi peške, fileje pa položimo v skledico s sokom.
■ SOLATNI PRELIV. Limetino lupinico drobno naribamo na pomarančne fileje v skledici. Prilijemo sok ožetih limet in kis. Šalotko čimbolj drobno narežemo, narezano pa stresemo v skledico. Prilijemo oljčno olje, dodamo sol in sveže mleti poper, vse skupaj pa razžvrkljamo v enotni preliv.
■ Vodno krešo in koriander očistimo; koriander grobo sesekljamo.
■ Pečeno peso nekoliko ohladimo, potema pa jih olupimo kar s papirnato brisačo. Vrhove porežemo, pese pa narežemo na debelejša kolesca. Položimo jih na pomarančne fileje. Vse skupaj prelijemo s toliko solatnega preliva, da se oprime vse pese in pomaranč, ko vse skupaj nežno premešamo. Solato po okusu dodatno začinimo s soljo ali/in s sveže mletim poprom.
Serviranje
Pomaranče in peso razdelimo na krožnike. Izdatno ju pokapljamo s solatnim prelivom. Po vrhu nadrobimo feto ter potresemo vodno krešo in koriander.
Pečena rdeča pesa, pomaranče in feta v solati je lahko za malico (v službi), za hladno predjed ali za lahko samostojno jed.
Nadomestek
■ Limete lahko nadomestimo z limonami, ki so za odtenek manj sočne in kisle.
■ Za blažjo jed feto nadomestimo z grobozrnato skuto.
■ Vodno krešo lahko nadomestimo z motovilcem ali z rukolo.
Izboljšanje
gl.
ideje
Nasveti
■ Ko kupujemo rdečo peso, izbirajmo čvrste, čim manjše plodove pravilnih oblik. Takšne hitreje termično obdelamo, vsebujejo pa tudi več hranilnih snovi. Plodovi nepravilnih oblik so znak nepravilnosti med rastjo, pogosto so trdi in grenki.
■ Peso pred termično obdelavo samo operemo pod tekočo vodo, nikoli je ne lupimo ali odstranimo peclja, saj zareza v lupino povzroči izliv barve. Čas kuhanja je odvisen od tega, koliko časa je minilo od pobiranja plodov. Če kuhane ne moremo olupiti s papirnato brisačo, je prestara, primerna le še za juho ali za v rižoto.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Limeta (Citrus aurantifolia) je manjše, 4-5 m visoko drevo. Plodovi so majhni, ovalni do okrogli, s tankim olupkom. Običajno oberejo še zelene sadeže, ki so bolj dišeči in okusni. Če dozorijo na drevesu, zarumenijo do nekoliko oranžne barve. Limete so za odtenek bolj kisle in aromatične od limon in imajo zeleno lupinico. Najtemnejše limete so najbolj sočne.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega.
Različice
Ideje
■ gl. pomaranče (številne
ideje); rdeča pesa (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Rdečo peso najbolje začinjamo z (abecedno): drobnjakom, gorčico, hrenom, kisom (zlasti balzamičnim, rdečim vinskim), koprom, kumino, limonami (sok, lupinica), meto, oljem (olivnim, orehovim), pehtranom, peteršiljem ali/in s pomarančami (sok, lupinica).
Opombe
V rdeči pesi ohranimo več hranilnih snovi, okusa in barve, če jo skuhamo v sopari ali jo spečemo v pečici. Spečemo jo lahko do 3 dni pred pripravo solate. Hranimo jo v hladilniku, pred uporabo pa jo ogrejemo na sobno temperaturo.
Opozorila
■ Ko delamo z rdečo peso, si nadenimo rokavice. Pesne intenzivne rdeče barve sicer še nekaj dni ne spravimo z dlani.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limete in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je neuporabna tudi po pranju.
Zanimivosti
Limeta je domnevno križanec med limono in citrono, a si znanstveniki o njenem izvoru niso enotni.
Viri
■ dopolnjen recept
pečena rdeča pesa, pomaranče in feta v solati (izvirno:
roasted beet salad with blood oranges and queso fresco) z bloga
ANNE Sage, foto
Elizabeth Messina. Jed je kreacija
chefinje Done Savitsky iz restavracije
Doña Tomás, Oakland.
■ številni različni viri