Priprava
■ Česen drobno sesekljamo. V manjši skledi zmešamo olje, limonov sok, gorčico, sol, sveže mleti poper, česen, origano in timijan.
■ Pečico segrejemo na 220 stopinj.
■ Piščančje meso temeljito očistimo in položimo v skledo. Kožo pustimo, saj skupaj s kostmi zagotovi sočnost. Prelijemo ga z 2/3 marinade in mariniramo 10–15 minut.
Posamezno zelenjavo lahko nadomestimo s krompirjem, zrezanim na krhlje. Ali z artičokami.
■ Bučko podolžno razpolovimo in zrežemo na rezine. Papriko očistimo in zrežemo na koščke pribl. 2,5 cm. Čebulo narežemo na tanke krhlje. Češnjevce očistimo. Olive izpeškamo.
■ Zelenjavo stresemo v pekač. Prelijemo jo s preostalo marinado in premešamo. Piščančja stegenca položimo v pekač. Obdamo jih z zelenjavo. Pekač položimo v segreto pečico za 30 minut.
Pečice se razlikujejo med seboj. Če se meso po vrhu ne zapeče, pekač položimo pod zgornji žar za kakšno minuto. Če se peče prehitro, znižamo temperaturo.
■ Pekač vzamemo iz pečice, po vsebini pa potresemo olive in nadrobljeno feto. Pekač položimo nazaj v pečico za 10–15 minut. Da je notranja temperatura mesa 75 stopinj, zelenjava pa se zmehča. Vsaj
na zob, al dente.
■ Peteršilj sesekljamo tik pred serviranjem. Potresemo ga po jedi.
Serviranje
Pečena piščančja stegna z zelenjavo po grško so samostojen glavni obrok. Kdor ga želi obogatiti, lahko doda kuhan ali dušen riž (beli, rjavi ali divji) ali pa jed položi na posteljico iz črne ali zelene leče.
Shranjevanje
Pečena piščančja stegna z zelenjavo po grško so enako okusna tudi dan potem. V tesno zaprti posodi jih lahko hranimo 3–4 dni v hladilniku. Jed najhitreje pogrejemo v mikrovalovki. Zadostujejo 2–3 minute.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Piščančje bedrce ali bedro sta dva enakovredna kosa razkosanega piščanca, ki se držita levega in desnega boka piščanca. Piščančje bedrce delimo na zgornji, širši del bedrca ali piščančje stegence ali stegno. In na spodnji del bedrca ali piščančjo kračko ali kračo. Piščančja bedrca so naprodaj s kožo in kostmi, brez kože, pa tudi kot piščančji fileji. Torej brez kosti in pogosto tudi brez kože.
Segajmo po piščancih domače (proste) reje. Najokusnejši tehtajo približno 1 kg, pri težjih pa je ugodnejše razmerje med mesom in kostmi.
■ V Franciji je perutnina zelo natančno razdeljena glede na starost, težo, prehrano in rejo. Tako poznajo Francozi številne piščančje različice, 250-300 g težkega pomladanskega piščančka (
poussin), do nad 1,80 kg težkega pitanega piščanca ali jarčke (
poularde) in posebne specialitete, bresonskega piščanca (
poulet de Bresse) iz domače reje, s kontrolirano prehrano in kontroliranim poreklom.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Porcija jedi vsebuje pribl. 455 kalorij.
■
Dijonska gorčica je ena najbolj znanih francoskih gorčic. S kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in izrazitega, bolj pekočega okusa od klasične rumene gorčice. Ki ni ustrezen nadomestek.
Opozorila
■ Perutnino obvezno skuhamo do kosti. Da se izognimo možnosti zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
■ Med zelenjavo vsebuje največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečena piščančja stegna z zelenjavo po grško ali piščančja stegenca, zelenjava, olive in feta v pečici (izvirno:
Greek sheet pan chicken)
Lisa Bryan, z bloga
DOWNSHIFTOLOGY
■ številni različni viri
Lisa Bryan