Priprava
■ Rožmarin karseda drobno sesekljamo. Olupljen krompir narežemo na kocke. V skledi jim primešamo 2 žlici olja in 1 žlico limonovega soka. Na krompir pretlačimo polovico česna ter dodamo sol, sveže mleti/strti poper, origano in rožmarin. Dobro premešamo in stresemo v večji pekač.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Piščančja stegna temeljito očistimo, očiščena pa začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Primešamo preostalo olje in limonov sok, meso pa položimo med krompir. Po mesu lahko položimo na kolesca zrezano limono.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za 45–60 minut. Da se piščanec zlato rjavo zapeče, krompir pa postane hrustljav.
Serviranje
Pečena piščančja bedrca s krompirjem po grško se priležejo z
grško solato.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr.
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Segajmo po piščancih domače (proste) reje. Najokusnejši tehtajo približno 1 kg, pri težjih pa je ugodnejše razmerje med mesom in kostmi.
■
Improvizirajmo. Piščanca najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom, gorčico, limoninim sokom, majaronom, pehtranom, peteršiljem ali/in s timijanom.
■
Improvizirajmo. Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
Nasveti
Najboljše sorte krompirja za pečenje (abecedno; slovenska sorta*): adora; agata; anuschka; bistra*; catania; casablanca; concordia; elfe; desiree; excellency; jana*; jelly; kennebeck; kis kokra*; kis krka*; kis mirna*; kis mura*; kis sora*; kresnik*; madeleline; marabel; minerva; pšata*; ramos; red fantasy; riviera in sante.
Pojasnila
■ Piščančje bedrce ali bedro sta dva enakovredna kosa razkosanega piščanca, ki se držita levega in desnega boka piščanca. Piščančje bedrce delimo na zgornji del bedrca ali piščančje stegence ali stegno, in na spodnji del bedrca ali piščančjo kračko ali kračo. Piščančja bedrca so naprodaj s kožo in kostmi, brez kože, pa tudi kot piščančji fileji (gl.
video), torej brez kože in kosti.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
■ Origano (
Origanum vulgare, Origanum creticum) ali dobra misel je zeliščna rastlina. Pri posušenem, ki ga uporabljamo najbolj pogosto, zaznamo večplastno aromo: kiselkasto sadno noto, nežno grenek pridih pečenega, pa še toplo, sladkasto ostrino. Jedem ga dodajamo tik pred koncem ali na koncu kuhanja.
Različice
Ideje
gl.
krompir (številne
ideje);
piščančje bedrce (številne
ideje)
Opozorila
Pri termični obdelavi perutnine smo pozorni, da meso skuhamo povsem do kosti. Na ta način se izognemo mogoči zastrupitvi z zelo nevarno salmonelo.
Zanimivosti
Mlado perutnino prepoznamo po njenem slokem, bolj zleknjenem trupu, po tanki in mehki kožici na nogah in po ostrih krempljih. Koščice mlade perutnine so upogljive, meso pa je svetle in rožnate barve.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečena piščančja bedrca s krompirjem po grško (izvirno:
easy baked greek chicken with potatoes)
Alida Ryder, z bloga
SIMPLY DELICIOUS
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Alide Ryder