Priprava
■ Pekač ali ognjevarno posodo tanko namažemo z oljem. Feto narežemo na 1,5–2 cm debele rezine, ki jih položimo po dnu pekača/posode. Med rezinami pustimo nekaj prostora. Olive izpeškamo in podolžno razpolovimo.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Češnjevce razpolovimo, večje zrežemo na četrtine. Papriko narežemo na rezance ali na kockice. Zelenjavo in olive enakomerno razdelimo po siru. Potresemo jih s soljo in s suhim origanom. Čez vse pokapljamo dve tretjini olja. Pekač položimo v ogreto pečico za 20–25 minut. Da se feta zmehča, ne pa stopi.
■ Peteršilj sesekljamo tik pred koncem pečenja sira z zelenjavo. Potresemo ga po pečeni jedi, ki jo nazadnje pokapljamo s preostalim oljem. Gl. tudi
opombe.
Serviranje
Vroča
pečena feta s paradižnički, paprikami in črnimi olivami se prileže s kakim izbranim kruhom, z
opečenimi kruhki ali s
hrustljavčki (krekerji; številne
različice). Gl. tudi
ideje.
Shranjevanje
Pečena feta s paradižniki, papriko in črnimi olivami se v hladilniku obdrži 4–5 dni. Jed je odličen dodatek različnim sendvičem, vmešamo jo lahko v kakšne kratke testenine ipd.; gl. tudi
opombe.
Nadomestek
■ Češnjevce lahko nadomestimo s paradižniki, ki jih razsemenimo, odcedimo in zrežemo na kockice, 1–1,5 cm.
■ V pekač lahko dodamo čebulo, narezano na krhlje, pa cele česnove stroke. Papriko lahko opustimo, gotovo jed pa potresemo s
pestom.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko* (zlasti z rdečo in z limonsko), čebulo*, česnom*, čiliji*, drobnjakom*, koprom, koriandrom, majaronom, meto, peteršiljem*, rožmarinom ali/in s timijanom*.
Pojasnila
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega mleka. Njen okus je pikanten, od blagega do ostrega.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
gl. češnjevci (številne
ideje); feta (številne
ideje); olive (številne
ideje)
Opombe
Jed lahko pripravimo v naprej. Pred serviranjem jo položimo v ogreto pečico za nekaj minut. Da se feta znova zmehča.
Opozorila
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
Zanimivosti
■ Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
■ Origano po svojem unčinkovanju spominja na majaron in timijan, v praksi pa ga tudi podobno uporabljamo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečena feta s paradižnički, paprikami in črnimi olivami (izvirno: pečeni feta sir sa paradajzom, paprikom i maslinama)
Milica Knežević, z bloga
Na tanjiru (srb.)
■ številni različni viri