Priprava
■ Maslo počasi stopimo; stopljenega zmešamo z oljem. Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Cvetačo razcvetkamo, cvetke pa narežemo na debelejše rezine. Zložimo jih v pekač in premažemo z maščobo ter začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Pekač za 20–30 minut položimo v ogreto pečico, da se cvetača zmehča.
■ Parmezan drobno naribamo. Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Cvetačo potresemo s parmezanom in s peteršiljem. Pekač položimo v pečico še za pribl. 5 minut, da se parmezan stopi in blago hrustljavo zapeče.
Serviranje
Vroča
pečena cvetača s parmezanom je lahko topla predjed, priloga ali prigrizek.
Nadomestek
■ Cvetačo lahko nadomestimo z brokolijem, ki pa je kuhan nekoliko hitreje.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Kljub temu, da je količina olja minimalna, njegova kakovost lahko zaznavno vpliva na okus jedi.
Nasveti
Pri nakupu cvetače izbiramo enakomerno bele ali bledo kremne glave s trdo stisnjenimi cvetki svežega vonja in brez madežev. Poznamo tudi rumenkaste, zelene in vijolične sorte cvetače.
Pečena cvetača
Pojasnila
Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo približno 550 litrov mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
Različice
Pečena cvetača
Ideje
■ gl.
cvetača (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Cvetačo najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, čebulo*, česnom*, čiliji* (zlasti s čilijevo omako, čilijevimi kosmiči in čilijem v prahu), drobnjakom, gorčico*, kaprami*, karijevim praškom, kisom*, koriandrom, krebuljico, kurkumo, limonami (lupinica, sok), mleto rdečo papriko, muškatnim oreščkom, oljem* (zlasti z olivnim*), origanom, pehtranom, peteršiljem*, rimsko kumino* (kumin), sojino omako, šalotko, tamarindo, timijanom ali/in z žafranom.
Opombe
■ Pri jedeh, pri katerih uporabimo le belo glavo cvetače, upoštevajmo skoraj 50 % kala. Seveda zelenega dela ne zavržemo, ampak ga dodamo
zelenjavni enolončnici, drugi jedi ali
zelenjavni osnovi oziroma
zelenjavki.
■ Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevec, cvetača in sladki krompir.
Zanimivosti
■ 100 g cvetače vsebuje le 34 kalorij. Zato je cvetača zelo primerna sestavina različnih shujševalnih diet.
■ Strokovnjaki
Konzorcija parmigiano reggianoredno preverjajo kakovost sira. S posebnim kladivcem ugotavljajo popolno homogenost sira, pri čemer slišijo značilen zamolkel zvok. Že najmanjši odmev je znak napake, kar pomeni, da sir ne dobi blagovne znamke, ampak gre na ribanje in v vrečke.
Reki
Cvetača ni nič drugega kot zelje s fakultetno izobrazbo. (Mark Twain)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečena cvetača s parmezanom (izvirno:
parmesan roasted cauliflower) z bloga
RASAMALAYSIA (angl.)
■ številni različni viri