Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Pečena cvetača s kaprami, limono in parmezanom

    Pečena cvetača s kaprami, limono in parmezanom, hrustljavo pečena zelenjava, izboljšana z oljčnim oljem, s parmezanom in prelivom iz oljčnega olja, kaper, limonovega soka in parmezana.
    5.00 7 št. oseb: 4 čas priprave: pribl. 45 min. zahtevnost: (5.00; 7 ocen) 28. oktober 2019 št. ogledov: 585
    Avtor: Urednik
    Izvirno: bon appétit
    Receptov: 15299
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 1 velika cvetača, pribl. 1,25 kg
    • 5 žlic ekstra deviškega olivnega olja
    • 30 g parmezana
    • 2 žlici kaper
    • sok 1 limone
    • sol
    • črni poper v zrnu

    Priprava

    ■ PEČENA CVETAČA S KAPRAMI, LIMONO IN PARMEZANOM (gl. video strip). Cvetačo očistimo, zelene liste odstranimo in jih uporabimo za pripravo zelenjavne osnove ali pd. Odrežemo kocen, cvetačo pa položimo na delovno površino z odrezanim delom navzdol. Pečico ogrejemo na 230 stopinj; če je v njem mrežica, jo položimo na najnižjo raven.
    ■ Cvetačo režemo na rezine, debele pribl. 1,2 cm. Narezano stresemo v pekač. Pokapljamo jo s 3 žlicami olja ter začinimo s soljo in s sveže mletim/strtim poprom. Vse dobro, a nežno premešamo z dlanmi, potem pa cvetačo razporedimo po pekaču v 1 plast. Pekač položimo v ogreto pečico za 25–30 minut. Da ob robovih in po spodnjem delu lepo porjavi.
    ■ Kapre oprhamo s hladno vodo in odcedimo. Če so iz soli, jih pred tem namočimo v hladno vodo. Polovico parmezana grobo naribamo tik preden je cvetača pečena po spodnji strani.
    ■ Pekač vzamemo iz pečice, cvetačo pa obrnemo in potresemo z naribanim parmezanom. Pekač položimo nazaj v pečico za 10–12 minut. Da se parmezan stopi in obarva.
    ■ PRELIV. Limono ožamemo. Odcejene kapre grobo sesekljamo, sesekljane pa zmešamo s preostalim oljem in z limonovim sokom.
    ■ Pečno cvetačo vzamemo iz pekača in jo hladimo nekaj minut. Ta čas grobo naribamo preostali parmezan. Cvetačo po okusu dodatno začinimo s soljo ali/in s sveže mletim/strtim poprom. Prelijemo jo z limonovo kaprno omako ter potresemo s preostalim parmezanom.

    Serviranje

    Pečena cvetača s kaprami, limono in parmezanom je lahko lahka topla predjed ali priloga.

    Nadomestek

    ■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
    ■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.

    Izboljšanje

    Improvizirajmo. Cvetačo najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, čiliji (tudi s kosmiči ali s prahom), gorčico, karijevim praškom, s kisi (zlasti z balzamičnim, riževim, belim vinskim), limonami (sok, lupinica), peteršiljem ali/in z rimsko kumino.
    ■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria.

    Nasveti

    Pri nakupu cvetače izbiramo enakomerno bele ali bledo kremne glave s trdo stisnjenimi cvetki svežega vonja in brez madežev. Poznamo tudi rumenkaste, zelene in vijolične sorte cvetače.

    Pojasnila

    ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti. Pri sorti leccino, ki nima veliko biofenolov, je kakovost olja pri stiskanju lahko odlična. Čez pol leta pa lahko ostane brez okusa. Nasprotno je lahko olje iz sorte belica, z veliko biofenolov, tako grenko, da je lahko moteče. Razen za poznavalce, ki grenkost častijo.
    ■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.

    Različice

    Ideje

    gl. cvetača (številne ideje)

    Opombe

    ■ Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevec, cvetača in sladki krompir.
    ■ Pečenje zelenjave pri dnu pečice in pri visoki temperaturi (pribl. 230 stopinj) zagotovi hrustljavo in karamelizirano jed. Sicer se bolj kuha in spreminja v kašo.

    Opozorila

    Odcejene kapre grobo sesekljamo, sesekljane pa zmešamo s preostalim oljem in z limonovim sokom.

    Zanimivosti

    100 gramov cvetače vsebuje le 34 kalorij, zato je cvetača zelo primerna sestavina različnih shujševalnih diet.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept pečena cvetača s kaprami, limono in parmezanom (izvirno: roasted cauliflower with capers and parmesan) s portala bon appétit (angl.)
    ■ številni različni viri
     

    Sorodni recepti

    Gratinirane palačinke s pečeno bučo, skuto in žajbljem
    Buče narežemo na kocke in jih spečemo v pečici. Štiri velike palačinke nadevamo s pečenimi bučami, z ...
    (5.00; 8 ocen)
    Lahek skutin kolač z bučkami
    Preprosta, sočna, okusna in brezmesna mešanica skute, naribanih mladih bučk, pšeničnega zdroba, stepenih jajc in ...
    (5.00; 3 ocene)
    Loška smojka
    Loška smojka je repica z nadevom iz prosene kaše, skute in smetane; posodobljena različica starega recepta iz ...
    (5.00; 2 oceni)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.424 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani