Predpriprava
■ SLADOLED. Potrebujemo kotliček ali podobno okroglo posodo. Premera manj kot 18 cm in s prostornino pribl. 1 l. Večina takšnih posod ima ravno dno. A brez skrbi, to pomanjkljivost prekrijemo z meringo. Posodo obložimo s prozorno folijo, ki naj sega nekaj centimetrov čez rob.
Jagodov, vaniljev in čokoladni sladoled je klasična neapeljska mešanica. Svojo lahko prilagodimo svojemu okusu. Pri tem pa jo skušamo barvno uskladiti.
■ S pomočjo klešč za sladoled ali z jedilno žlico zajemamo zamrznjen jagodov sladoled. Po vrhu ga poravnamo. Po jagodovem položimo in poravnamo vaniljevega, po vaniljevem pa še čokoladnega. Tudi tega zravnamo, kolikor se da. Sladoled prekrijemo s folijo, ki sega čez rob posode.
■ Posodo s sladoledom položimo v zamrzovalnik. Vsaj za 3 ure, lahko tudi čez noč.
Kdor ima raje vaniljev biskvit, kakav nadomesti z moko. Testu pa primeša žličko vaniljevega izvlečka. Kdor želi, lahko oblikuje 4–6 manjših pečenih Aljask.
■ BISKVIT. Dno tortnega modela (18 cm; pravokotni 15x15 cm) obložimo s peki papirjem. Stranice namažemo z maslom. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Moko, kakav in pecilni prašek presejemo in premešamo.
■ Zmehčano maslo in sladkor penasto stepemo. Dodamo jajce in stepamo, da se sestavine povežejo. Dodamo kakavovo mešanico in na hitro (!) stepemo še vse skupaj. Nazadnje vmešamo žlico mleka.
■ Testo nalijemo v model/pekač. Pečemo ga 15–20 minut. Za test zobotrebcev zabodemo na sredo biskvita. Če izvlečemo suhega, je pečen.
■ Pečeni biskvit pustimo v pekaču 10 minut. Nato ga predenemo na mrežico in ohladimo.
Priprava
■ Beljake ogrejemo na sobno temperaturo.
Pečena Aljaska (baked Alaska) je ameriški desert, s katerim so počastili nakup Aljaske. Ta je do l. 1867 pripadala Rusiji. Kogar zanimajo podrobnosti.
■ SESTAVLJANJE. Biskvit položimo na ravno delovno površino. Obloženo s peki papirjem.
■ Sladoled vzamemo iz zamrzovalnika. Iz kotlička ga vzamemo s pomočjo folije na kateri je. Sladoled položimo na biskvit, potem pa biskvit obrežemo. Da je enako širok kot sladoled. Vse skupaj položimo v zamrzovalnik. Pri klasičnih različicah z biskvitom obložijo tudi sladoledno kupolo.
■
ŠVICARSKA MERINGA. Pripravimo
vodno kopel. Nad njo položimo kotliček ali mešalno posodo. Ki se tesno prilega na zgornji rob posode, a se ne dotika kropa. V kotliček/posodo nalijemo beljake. Dodamo sladkor, vinski kamen in ščepec soli. Vsebino posode mešamo z metlico. Kakih 4–5 minut, da se ves sladkor stopi.
1/2 žličke vinskega kamna lahko nadomestimo z 1 žličko limonovega soka ali belega kisa. Limonov sok/kis obenem izniči prevladujoči okus beljakov.
■ Dno posode obrišemo in povišamo hitrost stepanja. Prilijemo vaniljo in stepamo še kakih 5 minut. Da dobimo gosto, sijočo meringo. Ko je malo podrgnemo med palcem in kazalcem, ne smemo čutiti zrnc sladkorja.
■ Biskvitno sladoledno kupolo vzamemo iz zamrzovalnika. Položimo jo na stojalo za torte ali na ustrezen servirni krožnik. Meringo nanesemo po vsej kupoli s pomočjo dresirne vrečke ali z lopatico.
■ Vršičke meringe na hitro kristaliziramo s kuhinjskim gorilnikom (
brenerček). Kdor nima malega gorilnika, sladico položi v pečico, segreto na 230 stopinj. A le za 1–2 minuti (!). Da se obarva po robovih.
Serviranje
Pečena Aljaska, baked Alaska ali
sladoledna bomba z biskvitom in meringo gre na mizo. Takoj, ko je dokončana.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Meringa (
meringue) je francosko ime za
penasto testo. Poznamo francosko, italijansko in švicarsko različico. Najbolj preprosta je francoska. Drugi dve sta nekoliko zahtevnejši; vključujeta tudi termično obdelavo, rezultat pa je stabilnejša mešanica.
Ko nam ostanejo rumenjaki (številne ideje).
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Vinski kamen je kalijev hidrogentartrat, pecilni prašek pa natrijev hidrogenkarbonat. Iz obeh se sprošča ogljikov dioksid, ki daje rahlost testu oz. snegu. Pri proizvodnji sirov ga dodajajo mlečni mešanici za zgostitev. Vinski kamen nastane po naravni poti, zato je naprodaj kot bio ali naravni.
Ko je v biskvitu olje, namesto masla, je biskvit precej lažji in nežnejši. Z maslom je pa okusnejši.
■ Nizozemski kakav (
Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme
Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
Biskvitno testo lahko hitro preveč stepemo, zato je najbolje, da sestavine stepamo ročno. Z metlico, le toliko, da se povežejo v gladko testo enotne barve. Tako dosežemo, da na površini pečenega biskvita ni razpok ali pa jih je manj. Pa tudi površina biskvita je (skoraj) ravna in je ni potrebno obrezovati.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečena Aljaska, baked Alaska ali
sladoledna bomba z biskvitom in meringo (izvirno:
baked Alaska)
Nina Mrvica, z bloga
BAKEME (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
Podrobneje o
pečeni Aljaski (
baked Alaska, bombe Alaska; Wikipedia)
Nina Mrvica
Pečeno Aljasko pogosto flambirajo; foto: Baking Mad