Serviranje
■ Pečico z zgornjim žarom segrejemo na 200 stopinj. Ali pa segrejemo žar ponev.
■ PEČEN VITLOF S TOPLO LIMONOVO OMAKO S KAPRAMI. Vitlof očistimo in podolžno razpolovimo. Začinimo ga s soljo in s sveže mletim poprom. Pokapljamo ga s preostalo žlico olja in spečemo pod žarom ali v žar ponvi. V sezoni, jasno, ob robu žara na oglje. Med pečenjem ga enkrat ali dvakrat obrnemo. Da se enakomerno zapeče po obeh straneh. Ponavadi zadostuje 8–10 minut.
■ OMAKA. Šalotko narežemo na karseda drobne kockice. Česen drobno sesekljamo. Peteršilj drobno sesekljamo.
■ V majhni ponvici pristavimo 2 žlici oljčnega olja pri nizki temperaturi. Dodamo šalotko in česen, ki ju počasi pražimo 2–3 minute. Med občasnim mešanjem. Pazimo, da ne začneta rjaveti.
■ V ponvico dodamo inčunov file. Vse skupaj počasi pražimo še 1 minuto. Tedaj dodamo kapre, prilijemo limonov sok. Kuhljamo 1–2 minuti. Le toliko, da se dodani živili segrejeta.
■ Ponvico odstavimo. Vmešamo 2 žlici olja in sesekljan peteršilj. Pristavimo le še toliko, da se dodano olje počasi segreje.
Serviranje
Pečen vitlof razdelimo na segrete krožnike. Pokapljamo ga s toplo omako.
Pečen v
itlof s toplo limonovo omako s kaprami ali
belgijski radič z limonovo omako ponudimo kot toplo predjed ali kot prilogo. S hrustljavim kruhom ali z
opečenimi kruhki je lahko lahka samostojna jed. Za malico ali za večerjo.
Sorodni recepti
Pečen vitlof s toplo limonovo omako s kaprami
Kuharski leksikon
■
Vitlof (witloof, witlof, beli list) so beljeni novi poganjki cikorije. Ima bele ali bledo rumene koničaste glavice, ki se razvijejo, ko cikoriji porežejo liste. Nato sledi siljenje in beljenje z gojenjem v temi. Blagi okus vitlofa je neprimerljiv z običajno grenkobo cikorije. Sezona je od maja do oktobra. Pri nakupu izbiramo čvrste, kompaktne glavice. Vitlof lahko hranimo v papirnati vrečki v hladilniku do 2 dni. Pred pripravo iz korenine izrežemo grenko sredico. 100 g vsebuj pribl. 55 kalorij.
■
Vitlof je užiten presen. Z lističi lahko zajemamo kakšno hladno omako ali pa jih mešamo z drugo listnato solato. Odlično se ujame s siri. Celega ali narezanega lahko pečemo, dušimo, soparimo ali pražimo (
stir fry). Razpolovljenega lahko nadevamo.
Vitlof ali belgijski radič
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Mednarodne mere za velikost kaper so: 4-6 mm - non pareilles; 7-8 mm - surfines; 9 mm - capucines; 10 mm - capotes; 12 mm - fine; 13- 14 mm - grosse; nad 14 mm - hors.
■
Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
■
Pri vitlofu prihaja včasih do zmede. Ker vitlof imenujejo tudi belgijski radič, endivija (
endive) ali celo cikorija. Ime radič izvira iz italijanske besede
radicchio (radič), ta iz
radice (korenija), ta pa iz latinske besede
radicula (koreninica), pomanjševalno od
radix (korenina).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečen vitlof s toplo limonovo omako s kaprami ali ali
belgijski radič z limonovo omako (izvirno:
charred endive with warm garlic-caper lemon sauce)
Athena Calderone, z bloga
eyeswoon
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Athene Calderone
Athena Calderone