Predpriprava
■ Svinjski hrbet pri kosti nekoliko nasekamo; še bolje, če to prepustimo mesarju. Pretaknemo ga z rožmarinom in žajbljem ter natremo z mešanico soli in sveže mlete poprove mešanice.
■ Kostanj zarežemo, stresemo v lonec in prilijemo toliko hladne vode, da ga prekrije. Pristavimo, zavremo in počasi kuhamo 10 minut.
■ Zelenjavo očistimo in narežemo na kocke 2 x 2 centimetra.
■ Kostanj odcedimo in olupimo.
Priprava
■ V kozici segrejemo olivno olje, na katerem pretaknjeno meso rumeno opečemo po vseh straneh. Zalijemo s konjakom in pražimo, da izhlapi. Dodamo nakockano zelenjavo, olupljen kostanj (10 jih prihranimo) in koromačevo seme. Zalijemo s čisto in mlekom, pokrijemo in počasi dušimo 50 minut.
■ Meso vzamemo iz posode in shranimo na toplem. Omako pretlačimo, zlijemo nazaj v posodo in nekoliko
ukuhamo oziroma zgostimo.
Serviranje
Meso narežem, zložimo na segret krožnik, oblijemo z omako in garniramo s prihranjenim kostanjem. Poleg ponudimo in dober .
Nadomestek
Hrbet lahko nadomestimo s kosom
stegna ali s
svinjskim filejem. Pri slednjem se čas dušenja nekoliko skrajša.
Izboljšanje
■ Meso flambiramo s
konjakom.
■ Kostanj skuhamo v čisti .
Nasveti
■ Za pripravo jedi izberemo ledvični del svinjskega hrbta oziroma nizke zarebrnice. Najboljše je meso mladih, 2-4 mesece starih prašičkov, težkih 20 do 40 kilogramov.
■ gl.
dušenje mesa Priprava
gl.
Ideje
Najboljše priloge k dušenemu mesu so krompir, testenine, riž in fižol, ki vpijajo omako, dobra pa sta tudi zelje in kostanj. Pri izbiri priloge se izognemo živilom, ki so sestavni del jedi, h kateri prilogo ponudimo.
Opombe
Nekateri viri priporočajo, da svinjino solimo, ko je že pečena. Predhodno soljenje med pečenjem namreč povzroči sušenje mesa, zaradi česar postane meso suho in trdo.
Opozorila
■ Svinjina, še posebej meso starih živali, je težje prebavljiva. Prebavljivost izboljšamo, če meso temeljito termično obdelamo.
■ Kostanj je težje prebavljiv in povzroča
zgago. Odsvetuje se
diabetikom in ljudem s prekomerno telesno težo. Prebavljivost nekoliko pospešimo, če kostanj med uživanjem temeljito prežvečimo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
gl.
opozorilaZanimivosti
V Sloveniji gojimo in nabiramo najbolj žlahnte sorte kostanja v predelu od Mosta na Soči proti italijanski meji. Poleg širše znanih
maronov, priporočajo na tem območju za kuhanje sorte
vahtni,
maronica in
objak. Za pečenje priporočajo sorto
porčine. V kraju Lig (600 m/nm.v.) prirejajo sredi oktobra že od leta 1969
praznik kostanja, z razstavo kostanjevih jedi. Podobno praznovanje prirejajo vsako leto tudi v Jančah pri Ljubljani.
Viri
■ dopolnjen recept
Slavka Adamljeta, gostilna Hana, Ljubljana
■ številni različni
Spletne povezave
■
gostilna Hana, Ljubljana