Priprava
■ PEČEN MLEČNI RIŽ PO BABIČINO. V manjšem loncu zavremo mleko, vodo, riž, sladkor, sol, ingver in cimet. Temperaturo znižamo, riža pa počasi kuhljamo prib. 20 minut. Med pogostim mešanjem, da se riž zmehča.
Rozine poskrbijo za sladkost, zato sladkor lahko opustimo. Posladkamo pa lahko tudi pečenega.
■ Rozine temeljito operemo in odcedimo. Odcejene lahko izdatno poškropimo z rumom. V različici za otroke pa z limonovim sokom.
■ Pekač (pribl. 24x15 cm) namažemo z maslom. Lahko ga potresemo z drobtinami.
■ Pečico segrejemo na 175 stopinj.
■ Kuhan riž odstavimo in nekoliko ohladimo. Toplemu primešamo jajca, na koščke zrezano hladno maslo, rozine in pecilni prašek.
Rižev puding, preden gre v pečico
■ Mešanico nalijemo v pekač. Pokrijemo ga z alu folijo in položimo v segreto pečico za pribl. 35 minut.
Med najboljše rozine sodijo temne grške korinte (zlasti Vostizza) in svetle sultanine.
■ Folijo odstranimo, narastek pa pečemo še 5–10 minut. Da se po vrhu zlato rjavo obarva.
■ Sladico ohladimo do toplega.
Serviranje
Najboljši je topel
pečen mlečni riž po babičino ali
rižev puding v pečici. Narežemo ga na rezine in ponudimo. Za zajtrk, za malico, po kosilu, kot prigrizek ali po večerji. Lahko tudi namesto nje. Kdor želi, si po narastku potrese sladkor v prahu. Ali pa ga pokaplja z medom. K sladici se poda jabolčna čežana ali sadni kompot.
Sorodni recepti
Pečen mlečni riž po babičino
Kuharski leksikon
■
Riž (Oryza sativa) je enoletna rastlina, ki zraste 1-1,8 m visoko. Nekatere sorte celo višje. Za vzgojo je potrebno dosti vode in dela. Zato je gojenje razširjeno v deželah s ceneno delovno silo, zlasti v (sub)tropski delih južne- in jugovzhodne Azije.
Riževe sladice najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, kardamomom, kokosom*, limonami (sok, lupinica) ali/in z žafranom*.
■
Riževe sladice praviloma pripravljamo z okroglozrnatim rižem, ki vpije veliko tekočine. Najboljši izbor sta carnaroli in vialone nano, dober pa je tudi arborio. Našteti vsebujejo veliko škroba in tudi kuhani ohranijo svojo obliko. Dober test za kakovosten riž je preprost: če vanj potisnemo prst, izvlečemo belega od škroba.
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Pečen mlečni riž
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega.
■
Cimet je sladkasta začimba nizkega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. S tankih vejic olupijo skorjico. Zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 cm. Najboljše skorjice nosijo oznako 00000, zmeljemo pa jih tik pred uporabo. Cimet v prahu je mleta oblika cimeta iz manj kakovostne cimetove skorje.
Opozorila
Rozinam lahko z žveplanjem podaljšajo rok trajanja. Žveplanje ni naraven način konzerviranja. Tako obdelane grozdne jagode so manj kakovostne in revnejše s hranilnimi snovmi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečen mlečni riž po babičino ali
rižev puding v pečici (izvirno:
mom's baked rice pudding with cinnamon; mama's süβer reisauflauf)
Michaela, z bloga
FLOWERS IN THE SALAD (angl., nem.)
■ številni različni viri
Michaela