Priprava
■ Jagnječji hrbet oprhamo in obrišemo, kosti pa ostrgamo do mesa. Kakor na fotografiji.
■ V ognjevarni (litoželezni) posodi segrejemo maslo. Meso na njem rjavo opečemo po vseh straneh. Opečenega začinimo s soljo in s sveže mletim/strtim poprom.
■ Parmezan drobno naribamo. Peteršilj grobo sesekljamo. Česen olupimo in stremo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ V multipraktiku/blenderju fino zmeljemo lešnike, drobtine, parmezan, beljaka, oljčno olje, peteršilj, timijan in česen. Mešanico potresemo po opečenem mesu. Z dlanmi jo blago pritisnemo nanj.
■ Posodo z mesom položimo v ogreto pečico za 10–15 minut. Če imamo kuhinjski termometer, ta v notranjosti pečenega mesa pokaže 60 stopinj.
■ Pečeno meso vzamemo iz pečice, Tesno ga pokrijemo z alu folijo in počakamo 10 minut. Da se mesni sokovi enakomerno porazdelijo po mesu.
Serviranje
Meso narežemo.
Pečen jagenjčkov hrbet z lešnikovo skorjico, jagnječja pečenka ali
jagnječja krona pečenka v lešnikovi skorjici se prileže s priljubljeno krompirjevo prilogo (številne
različice). Dobra izbira je pahljačasti krompir,
hasselback potatoes. Pa kakšna pražena zelenjava.
Nadomestek
■ Lešnike nadomestimo s pistacijami, v dražji, a še okusnejši različici.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z
grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Nasveti
■ Jagnjetina je mehko in sočno meso, ki ga praviloma spečemo rahlo rožnato. Ima nekoliko poseben okus, ki se skriva pretežno v maščobi, zato jo po potrebi porežemo. Jagnječja maščoba se hitro strdi, zato je pomembno, da jedi ponudimo vroče. Gl. tudi
pojasnila.
■ Izluščene oreške kupujemo za sproti, saj zelo hitro postanejo žarki. Hranimo jih v hladilniku. Mletih pa sploh ne kupujemo.
■ Če nam kos pečenke ostane, ga zavijemo v alu folijo in shranimo v hladilnik. Ponudimo hladno ali pa jo pred serviranjem kar v alu foliji pogrejemo v pečici.
Pojasnila
■ Med jagnjetino v večini držav uvrščajo živali stare 3-12 mesecev. Klanje mlajših živali je praviloma prepovedano, starejše pa štejemo med ovčetino. Jagnjetina je najboljša od februarja do junija. Najbolj okusno, najbolj nežno in sočno pa je 3-4 mesece staro jagnje. Jagnjetino tradicionalno pripravljamo tudi za velikonočne in božične praznike. Gl. tudi
nasveti.
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe.
■ Česen (
Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
Različice
Ideje
■ gl. jagnjetina (številne
ideje); lešniki (številne
ideje); parmezan (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
rumenjaki (številne
ideje).
Opombe
Okus jagnjetine je odvisen od vrste paše. Prav zaradi tega so posebna specialiteta jagenjčki, ki so pasli blizu morja. Kjer je paša prepojena z morsko soljo. Pa tisti z (visoko)gorskih pašnikov, polnih divjih zelišč.
Opozorila
■ Če lešnik potresemo in slišimo jedrce, je prestar. V lupini ne sme biti luknjic ali razpok.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pečen jagenjčkov hrbet z lešnikovo skorjico, jagnječja pečenka ali
jagnječja krona pečenka v lešnikovi skorjici (izvirno: hazelnut crusted roast rack of lamb)
Anna, z bloga SERVING
DUMPLINGS
■ številni različni viri