Priprava
■ Pekač obložimo s peki papirjem.
■ Brstični ohrovt očistimo; brste razpolovimo, večje pa zrežemo na četrtine. Stresemo ga v skledo.
■ Pečico ogrejemo na 190 stopinj.
■ Neolupljene česnove stroke s plosko stranjo noža blago natremo. Stresemo jih k ohrovtu. Prilijemo limonin sok in olivno olje, posolimo in dobro premešamo. Vse skupaj stresemo v pekač, ki ga položimo v ogreto pečico za pribl. 30 minut.
■ Sončnična semena v suhi ponvi blago opečemo. Le toliko, da zadišijo in se rahlo obarvajo.
■ Preliv (pripravimo tik pred koncem pečenja ohrovta). V zmešamo limonov sok in sol, da se sol stopi. Prilijemo olivno olje in javorovo sirup. Dodamo gorčična semena in gladko razmešamo.
■ Pečen brstični ohrovt skupaj s česnom stresemo v skledo. Prelijemo ga s prelivom in nežno, a dobro premešamo. Jed potresemo z opečenimi sončničnimi semeni.
Serviranje
Pečen brstični ohrovt s sončničnimi semeni ponudimo kot toplo predjed (za 2) ali prilogo (za 4). S kakšnim izbranim hrustljavim kruhom pa je tudi dobra malica (za 2).
Izboljšanje
■ Najokusnejši brstični ohrovt na domačem vrtu nabiramo od spodaj proti vrhu po prvi slani, ko se začne škrob pretvarjati v sladkor.
■ Okus gorčičnih semen okrepimo, če jih blago prepražimo v suhi ponvi. Ponev pokrijemo, semena pa stresemo iz ponve, takoj ko začnejo pokati.
Nasveti
Pri nakupu brstičnega ohrovta izbiramo le drobne, temnozelene brstiče s stisnjenimi listi, ki ne smejo imeti rumenih madežev.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Hladno stiskano olivno olje ni nujno tudi ekstra deviško.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
■ Javorov sirup delimo glede na čas pridobivanja na stopnje A, B ali C. Sirup A pridobivajo na začetku žetve, ko je soka v drevesu največ, vendar ta vsebuje veliko sladkorja in manj mineralov. Sirup B pridobivajo sredi žetve. Sirup je sladek, temnejši od stopnje A in je primeren za pripravo izbranih slaščic. Sirup C pridobivajo v zadnji fazi žetve. Je gostejši, temno rjav, manj sladek, a po sestavi kakovostnejši.
■ Gorčična semena so plodovi ogrščice (tudi gorjušica, gorčica, repica), Delimo jih na bela oziroma rumena (npr. Sinapis alba), črna (Brasica nigra) in rjava ali indijska (npr. Brasica juncea Czern.).
Različice
Ideje
■ gl.
brstični ohrovt (številne ideje)
■ Improvizirajmo. Brstični ohrovt se najbolje* ujame z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, grenivkami,
holandsko omako, jabolki, jajcem (trdo kuhanim), kisom*, korenčkom, kostanjem*, limonami, mandlji, maslom*, orehi, panceto*, paprikami, pinjolami, račjo mastjo, sardelnimi fileti (ali pasto), siri* (zlasti s parmezanom, taleggiom), slanino*, smetano*, šunko in pečenkinim sokom.
Opozorila
■ Brstični ohrovt na domačem vrtu v bližini ne prenaša čebule.
■ Rumeni listi pomenijo, da je bil brstični ohrovt predolgo skladiščen. Stari in razprti brsti oddajajo neprijeten vonj po žveplu, kuhani pa so kot goba in grenki.
Zanimivosti
Prvotne vrste brstičnega ohrovta so čislali že stari Rimljani. Plinij jih omenja že v prvem stoletju.
Viri
■ dopolnjen recept
pečen brstični ohrovt s sončničnimi semeni (izvirno: pečen brstični ohrovt s sončničnimi semeni; roasted brussels sprouts with sunflower seeds)
Ane Bulat, z bloga
Cinnamon & Thyme (slo., angl.)
■ številni različni viri