Priprava
■ PAVLOVA Z MASKARPONEJEVO KREMO IN ROBIDAMI. Na list peki papirja zarišemo krog s premerom 20 cm. Obrnjen list položimo na obrnjen črni pekač. Pečico segrejemo na 120 stopinj.
Meringo lahko pripravimo do 3 dni v naprej.
■
PENASTO TESTO, meringa. Beljake in ščepec soli penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor in vaniljev sladkor. Stepamo, da dobimo čvrst beljakov sneg v katerem ni kristalčkov sladkorja. A ne dlje kot 2–3 minute. Nazadnje vmešamo še jedilni škrob in kis.
■ Penasto testo enakomerno razmažemo znotraj zarisanega kroga na papirju. Pekač položimo na spodnjo polovico pečice. Meringo sušimo pribl. 100 minut pri blago priprtih vratcih pečice.
■ Robide očistimo, oprhamo s hladno vodo in posušimo.
■ Posušeno penasto testo predenemo na mrežico / rešetko. Na kateri ga ohladimo na sobno temperaturo.
Če beljake stepemo premočno, osnova med pečenjem / sušenjem poči in se sesede. Podobno se zgodi, če premikamo še toplo meringo.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. Kremni sir sobne temperature, kislo smetano,
kremfix in vanilij sladkor gladko stepemo. Kremo enakomerno razmažemo po ohlajenem penastem testu.
■ Robide nanesemo po kremi.
Serviranje
Pavlova z maskarponejevo kremo in robidami je krhka, kremna in sočna sladica. Le še narežemo jo in ponudimo.
Sorodni recepti
Pavlova z maskarponejevo kremo in robidami
Kuharski leksikon
■
Meringa (meringue) je francosko ime za
penasto testo. Poznamo
francosko,
italijansko in
švicarsko različico. Najbolj preprosta je francoska. Drugi dve sta nekoliko zahtevnejši. Vključujeta tudi termično obdelavo, rezultat pa je stabilnejše testo.
Penasto testo je v Franciji »meringue« (meringa), »baiser« (poljub) pa je francoski izraz, ki so se ga domislili Nemci.
■
Maskarpone se razlikuje od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
■
Najbolj okusne so gozdne robide, nabrane daleč od prometnih cest. Zoreti začnejo na začetku avgusta, zorijo pa vse do jeseni. Ko robide kupujemo, smo pozorni na njihovo čvrstost in sijoč videz. Robide domnevno vsebujejo največ antioksidantov med vsemi živili.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Beljakom dodamo nekaj kapljic limonovega soka, da dobimo stabilnejši sneg. Hkrati izničimo prevladujoči okus beljakov.
■
Domnevajo, da so Pavlovo prvič pripravili v čast ruski balerini Ani Pavlovi (1881-1931). Med enim od njenih gostovanj v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Sladico si lastita oba naroda, raziskave pa so bolj naklonjene Novozelandcem. Keith Money, biograf Pavlove, je zapisal, da je jed kreiral kuhar v Wellingtonu na Novi Zelandiji. Med njenim gostovanjem l. 1926.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
Pavlova z maskarponejevo kremo in robidami (izvirno:
Pavlova torta od mascarpone sira s kupinama) s portala
Dr.Oetker
■ številni različni viri