Priprava
■ PAVLOVA. V klasičen pekač položimo kos peki papirja, na katerega smo zarisali krog (18 cm). Pečico ogrejemo na 130 stopinj.
■ Beljake s ščepcem soli na pol stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Stepamo 3–4 minute, da dobimo povsem gladek sneg. Če ga malo pomanemo med prstoma, ne smemo čutiti sladkorja. V sneg čisto nazadnje vmešamo moko in kis.
■ Beljakov sneg nanesemo v zarisani krog. Sneg lahko oblikujemo v obliki kroga ali pa pustimo malo
skuštranega. Pekač položimo v ogreto pečico za 90 minut. Pečice ne odpiramo.
■ Pečico ugasnemo, med vratca pa zataknemo ročaj kuhalnice. Da dobimo nekakšno špranjo. Biskvit v pečici povsem ohladimo. Posebno suho in zračno osnovo dobimo, če jo sušimo čez noč.
Kdor nima izkušenj s Pavlovo, naj preleti zapis Napake pri pripravi Pavlove.
■ JAGODNA PENA. Očiščene jagode narežemo, potem pa jih zmiksamo v multipraktiku ali s paličnim mešalnikom. Zmiksane jagode pristavimo s sladkorjem. Zavremo in kuhamo nekaj minut. Mešanico odstavimo in ohladimo.
■ Ko je beljakov biskvit že hladen, smetano stepemo. Vanjo nežno, s kuhalnico vmešamo ohlajene jagode.
■ Beljakov biskvit premažemo z marmelado/džemom, če jo uporabimo. Peno nadenemo v dresirno vrečko z zvezdastim nastavkom, potem pa jo nabrizgamo po površini biskvita. Če uporabimo smetano, jo stepemo in nabrizgamo. Po torti položimo borovnice, nazadnje pa jo dobro ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Pavlova z jagodno peno je hrustljavo kremna sladica za vse priložnosti.
Nadomestek
■ Jagode lahko nadomestimo s kakim drugim jagodičevjem ali sezonskim sadjem.
■ gl.
ideje
Izboljšanje
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
Nasveti
Jagode očistimo tako, da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo.
Triki
Stepena smetana nam lepše uspe, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik.
Pojasnila
Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
Različice
PAVLOVA (številne
različice)
Ideje
■ gl.
beljak (številne
ideje);
jagode (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
rumenjaki (številne
ideje).
■ Pavlovo lahko obložimo s številnim sadjem, zlasti s kivijem, jagodami, češnjami, borovnicami in malinami, pa tudi s slivami, breskvami, ananasom, mangom ipd. Pa tudi z mešanim sadjem.
Opozorila
■ Če beljake stepemo premočno, osnova med pečenjem/sušenjem poči in se sesede.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
■ Pri peni je zelo pomembno, kako nežno vmešamo beljakov snega ali/in stepeno sladko smetano.
Zanimivosti
Domnevajo, da so Pavlovo prvič pripravili v čast ruski balerini Ani Pavlovi (1881-1931) med enim od njenih gostovanj v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Sladico si lastita oba naroda, raziskave pa so bolj naklonjene Novozelandcem. Keith Money, biograf Ane Pavlove, je zapisal, da je jed kreiral kuhar v Wellingtonu na Novi Zelandiji, med njenim gostovanjem leta 1926.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
Pavlova z jagodno peno (izvirno: Pavlova s mousseom od jagoda)
Sanje Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać
Pavlova z jagodno peno