Predpriprava
Kdor se loti priprave jedi s suhim belim fižolom, ga namoči v štirikratno količino vode. Čez noč. Zjutraj fižol odcedimo in prelijemo s svežo hladno vodo. Zavremo in kuhamo 40 minut do 2 uri, glede na starost fižola. Da se povsem zmehča.
Priprava
■ Limono zrežemo na kolesca, debela pribl. 5 mm. Koromač podolžno razpolovimo in izrežemo trdi srednji del. Polovici zrežemo na pol ali na tretjine. Zelenje prihranimo. Mlado čebulo zrežemo na večje koščke. Zdrav zeleni del na nekoliko večje od belega. Česen narežemo na karseda tanke lističe.
■ V širšem loncu pristavimo olje, koromač, limono, mlado čebulo in česen. Segrejemo in počasi pražimo 5–6 minut med občasnim mešanjem. Da se koromač in limona nekoliko zmehčata in obarvata.
Nobena zelenjava ne vsebuje toliko beljakovin kot beli fižol. Zato je še posebno zanimiv za vse, ki želijo zmanjšati ali omejiti porabo mesa.
■ Piščančjo osnovo / juho segrejemo.
■ Kolesca limone poberemo iz lonca, a jih ne zavržemo. Dodamo klobaso, zrezano na četrtine. Vse skupaj pražimo še 2 minuti.
■ Živila v loncu zalijemo z vinom. Kuhamo kaki 2 minuti, da se ga polovico ukuha.
■ Vročo piščančjo osnovo / juho nalijemo v lonec. Zavremo in počasi kuhljamo kakih 5 minut.
■ Kdor uporabi fižol iz pločevink, ga odcedi in dobro spere s hladno vodo. Odcejenega stresemo v lonec. Dodamo kolesca limon, posolimo, zavremo in kuhamo kakih 15 minut pri srednji temperaturi.
■ Redkvice narežemo na tanke lističe. Koromačevo zelenje grobo sesekljamo.
Serviranje
Kuhan
pasulj s karamelizirano limono, koromačem in klobaso prelijemo v segret jušnik. 10 minut v pečici 80 stopinj, a pazimo, da se ne opečemo. Po vrhu potresemo redkvice in koromač.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Namakanje suhega fižola lahko opustimo, če ga pri nizki temperaturi kuhamo zelo počasi, a opazno daljši čas. Tako kuhan fižol je tudi okusnejši. Za pasulj, npr. že dolgo velja, da je okusnejši, če ga kuhamo večjo količino. To je res. Preprosto zato, ker večja količina upočasni kuhanje. Postopek pa ima slabost: nenamočeni fižol je težje prebavljiv.
Suhi fižol namakamo, da ga rehidriramo. Sicer bi visoka temperatura med kuhanjem vplivala le na površinski del zrn, notranjost pa bi ostala suha, moknata in neužitna.
■
Italijani ločijo med moškimi in ženskimi gomolji koromača. Prvi so bolj čokati in okrogli, ženski pa so bolj ploščati in podolgovati. Moški so bolj hrustljavi in manj vlaknati. Imajo tudi razkošnejši vonj. To pa so tiste kvalitete, ki jih posebej cenimo pri presnem koromaču.
■
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju.
Opozorila
■ Suhi fižol solimo, ko je že kuhan. Sol upočasnjuje že sicer dolgotrajno kuhanje.
■ Fižol povzroča prebavne pline oz. vetrove pri večini ljudi. Še posebej, če ni dobro kuhan.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pasulj s karamelizirano limono, koromačem in klobaso (izvirno:
pasulj sa karamelizovanim limunom, komoračem in kobasicom)
Ana Vlatković, z bloga
gourmana (srb.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup KETO kuharice ali personaliziranega mesečnega načrta KETO jedilnika
Ane Vlatković
Ana Vlatković