Predpriprava
■ Fižol preberemo, temeljito operemo in čez noč namočimo v hladni vodi; gl
nasveti.
■ Suha rebrca pod tekočo vodo temeljito operemo, potem pa pristavimo v vodi, zavremo in napol skuhamo.
Priprava
■ Fižol odcedimo, potem pa prilijemo toliko sveže hladne vode, da le-ta fižol prekrije. Pristavimo, zavremo in kuhamo 15 minut.
■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. Papriko razpolovimo, očistimo in narežemo na drobne kockice.
■ Fižol odstavimo in odcedimo. Dodamo na pol kuhana rebrca, sesekljano čebulo in narezano papriko. Nalijemo toliko vode, da prekrije vse sestavine. Pristavimo, zavremo in počasi kuhamo 1 do 2 uri; gl. poj
asnila. Vmes po potrebi prilivamo vročo vodo.
■ Tik pred koncem kuhanja vzamemo iz posode 3 žlice fižola, ki ga pretlačimo skozi gosto žičnato cedilo.
■ V majhni ponvici segrejemo olje. Odstavimo, dodamo mleto rdečo papriko in premešamo; gl.
triki. Dodamo fižolov pire, premešamo, zalijemo z zajemalko tekočine iz lonca, gladko razmešamo, potem pa vse skupaj vmešamo v pasulj. Posolimo, zavremo in kuhamo še 5 minut.
Serviranje
Pasulj ali
srbski pasulj (tudi
gosta juha z belim fižolom) razdelimo na segrete krožnike ali v jušne skodelice. Vsaki porciji dodamo košček rebrc. K jedi ponudimo izbran kruh, pogosto pa tudi kisle kumarice ali/in vloženo p
apriko. Gl. tudi
izboljšanje.
Nadomestek
■ Suha rebrca lahko nadomestimo s suhimi klobasami, ki jih pred tem na pol skuhamo. Nadomestimo pa jih lahko tudi s svežim mesom, s kosom slanine ali s kranjskimi klobasami, ki jih v fižol brez predhodnega kuhanja vložimo kar med kuhanjem. Kdaj, je odvisno od vrste in teže dodatka, vendar najkasneje sredi kuhanja. Seveda lahko pasulj pripravimo tudi brez mesnih dodatkov.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Fižolu že na začetku kuhanja dodamo na kockice zrezane korenček in po malo peteršiljeve korenine in zelene, strt česen in lovorov list. Gl. tudi
boljši pasulj in
gurmanski pasulj.
■ Prekajena mleta paprika da jedem prijeten priokus, kot bi jih kuhali po starem, na odprtem ognjišču. S takšno papriko lahko tudi brez (prekajenega) mesa skuhamo izvrstno enolončnico s priokusom, na primer
ričet,
joto ali
pasulj.
■ K pasulju ponudimo tudi stekleničko s kisom, da si jedec pasulj okisa in izboljša z 1 do 2 žličkama.
Nasveti
■ Za pripravo pasulja priporočamo debel bel fižol
tetovec (srb. tetovac), imenovan po Tetovu, mestu v Makedoniji.
■ Fižol med namakanjem vpije precej vode. Zato bodimo pozorni, da ga zalijemo z zadostno količino. Sicer se nam lahko zgodi, da fižol ostane na suhem.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo.
■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo.
■ Fižol v ekonom loncu skuhamo za tretjino hitreje. Priprava jedi je še hitrejša, če uporabimo že kuhan fižol iz pločevinke, pri čemer pa opazno izgubimo na kakovosti.
Triki
■ Proti solzenju med rezanjem čebule so znani številni nasveti. Med njimi se zdi logičen naslednji: z vato si zamašimo nosnici.
■ Ko mleto papriko potresemo na vročo maščobo, spremeni svojo živo rdečo barvo v manj privlačno rjavkasto. Temu se izognemo, če mleto papriko najprej gladko razmešamo v nekaj žlicah izbrane tekočine (vode, čiste juhe, osnove, vina), potem pa jo vmešamo v odstavljeno jed. Pripravo jedi nato nadaljujemo po receptu.
Pojasnila
Čas kuhanja jedi je odvisen od kakovosti in starosti fižola.
Različice
■ Pasulj pogosto pripravljamo tudi z manj zdravim prežganjem. V posodici segrejemo 3 žlice olje, na katerem med mešanjem svetlo rumeno prepražimo 1 do 2 žlici žlici moke; glede na to, kako gosto jed želimo pripraviti. Dodamo 2 sesekljana stroka česna, 3 sesekljane vejice peteršilja in žlico mlete rdeče paprike ter na hitro premešamo. Naposled dodamo žlico paradižnikove mezge, premešamo in zalijemo z 1 do 2 zajemalkama tekočine od pasulja. Gladko razmešamo in vlijemo v pasulj, ki ga zavremo in kuhamo še 10 minut.
■ gl.
izboljšanje
Ideje
■ gl. beli fižol (številne
ideje); stročnice (številne
ideje); suha svinjska rebrca (številne
ideje)
■ Beli fižol in kranjska klobasa se družita pri jedi
kranjska klobasa z belim fižolom in žajbljevim maslom.
Opombe
V Srbiji imenujejo gostejšo različico pasulja
čorbast pasulj.
Opozorila
■ Suh fižol solimo, ko je že kuhan, saj sol še upočasnjuje dolgotrajno kuhanje. Pa tudi zato, ker dotlej sol oddajo tudi suhe mesnine in se izognemo nevarnosti, da jed presolimo.
■ Fižol pri večini jedcev povzroča
vetrove, še posebej v kombinaciji s čebulo, pa tudi tedaj, ko ni povsem kuhan.
■ Čebula je varovalno živilo (gl.
zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj
zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
■ V Evropi fižol prvič omenijo leta 1542.
■ V nekaterih starejših virih (npr.
Moj kuvar, Marković, Spasenija - Pata, Politika, Beograd 1939) zapišejo, da fižol samo 90 minut namakamo v mlačni vodi; gl.
gosti pasulj z govedino.
■ V Srbiji imajo rek
preprost kot pasulj (srb. prost k´o pasulj), s katerim izražajo nekaj zelo preprostega. Tako preprostega, kot je kuhanje istoimenske jedi.
Viri
■ dopolnjen recept
pasulj
■ številni različni viri