■ Korenček očistimo, razpolovimo in zrežemo na polkolesca. ■ Očiščeno zeleno zrežemo na kockice. ■ Bučko očistimo in narežemo na kockice. ■ Čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Zelenjavno osnovo pristavimo, zavremo in odstavimo. ■ V loncu segrejemo olivno olje, na katerega stresemo obe sesekljani živili. Med mešanjem ju pražimo 2 do 3 minute, da čebula postekleni. ■ V lonec stresemo zrezane bučko, korenček in zeleno in prilijemo vino. Zavremo in pražimo 5 do 6 minut. ■ Paradižnik iz pločevinke sesekljamo. ■ Majaron in baziliko ločeno drobno sesekljamo. ■ V lonec stresemo kuhan fižol, sesekljan paradižnik in sesekljani zelišči. Prilijemo vročo zelenjavno osnovo, zavremo in med občasnim mešanjem kuhamo 30 minut. ■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljam. ■ Sestavine v loncu nazadnje začinimo s soljo, sveže mletim poprom in sesekljanim peteršiljem.
Serviranje
Pašta fižol ali fižolova enolončnica s testeninami je klasika italijanske kuhinje, h kateri ponudimo opečene kruhke.
Nadomestek
Zelenjavno osnovo lahko nadomestimo z zelenjavko, lahko pa tudi s čisto govejo juho, s čisto perutninsko juho, s perutninsko osnovo, z vodo (v kombinaciji z jušno kocko) in podobno.
Izboljšanje
V jedi skuhamo tudi košček suhega mesa.
Nasveti
■ Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana, sočna in vlažna. ■ Pri nakupu mladega korenčka izbiramo čvrste plodove s svežim zelenjem, pri starejšem korenčku pa pazimo, da plodovi niso poškodovani ali oleseneli.
Pojasnila
Zmotno je mnenje, da vsebuje zamrznjena zelenjava manj vitaminov kot sveža. V pravilno zamrznjeni zelenjavi se jih ohrani celo več kot v sveži, če je ta predolgo izpostavljena transportu, svetlobi (na tržnici) ali pa če odvito predolgo hranimo v hladilniku.
Pri enolončnicah ločimo tri glavne skupine: zelenjavne, mesne in mešane enolončnice.
Opozorila
■ V lupini in tik pod njo se v zelenjavi naberejo številni strupeni pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in krtačenje. Oprano neolupljeno zelenjavo nazadnje še temeljito zbrišemo s kuhinjsko krpo. ■ Nobena druga zelenjava ne vsebuje toliko beljakovin kot beli fižol. Zato je še posebno zanimiv za tiste, ki želijo zmanjšati ali omejiti porabo mesa. ■ Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Zlasti tedaj, ko ni povsem kuhan.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Bučke, čebula, česen, korenček, stročnice, zelena in večina zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Temno zelena zelenjava vsebuje več klorofila. Osrednji atom v molekuli klorofila je magnezij, ki je najpomembnejši obrambni element v našem telesu.
zanimivosti in vraže Prihodno nam lahko napovedo (tudi) iz suhega fižola; gl. spletne povezave.