Priprava
■ Očiščene paradižnike zrežemo na četrtine, šestine ali osmine. Glede na velikost.
■ Breskvi olupimo in narežemo na koščke. Ali na krhlje.
Najbolj okusne sorte paradižnika so italijanski San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini in Martino. Pri solatah ne pozabimo n volovsko srce.
■ Koriandrova semena blago prepražimo v suhi ponvi. Prepražena ohladimo, ohlajena pa stremo v terilniku.
■ SOLATNI PRELIV. V solatni skledi zmešamo limonov sok (začnimo s sokom 1 limone), sol in mleti koriander, da se sol stopi. Pri soljenju upoštevamo slano feto. Nazadnje vmešamo 6 žlic oljčnega olja.
Solato lahko ponudimo tudi tako, da paradižnike in breskve položimo na krožnike. Prelijemo jih s prelivom in potresemo z zapisanimi sestavinami.
■ Paradižnike in breskve stresemo na solatni preliv. Nežno, a dobro premešamo. Solato razdelimo v skodelice ali na krožnike. Po vrhu drobno do grobo nadrobimo feto. Vse skupaj potresemo z bazilikinimi in z metinimi lističe ter s sveže mletim/strtim poprom. Baziliko ali/in meto lahko nadomestimo z zelišči po okusu. Na primer s peteršiljem in s pehtranom.
Serviranje
Paradižnikova solata z breskvami in feto je hladna predjed ali lahka samostojna jed. Lahko je tudi priloga k jedem z žara. Če je potrebno, solato pokapljamo z dodatnim limonovim sokom. Ponudimo jo takoj, ko je pripravljena.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Znanstveniki iz Univerze v Readingu so v sodelovanju z angleškim chefom Hestonom Blumenthalom ugotovili, da je umami pri 13 sortah paradižnika najbolj skoncentriran okoli semen. Pri nekaterih vrstah je bila v predelu s semeni koncentracija primarnega umami sprožilca, glutaminske kisline, 6-krat večja kot v paradižnikovem mesu, vsebnost ribonukleotidov, ki umami okus ojačajo, pa celo 11-krat večja.
Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus. Ta se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■
Improvizirajmo. Paradižnike najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, kisom (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), limonami (sok, lupinica), olivnim oljem, peteršiljem, poprom (belim, črnim) ali/in s timijanom.
Različne vrste paradižnikov dajo solati lepši videz, pa tudi različne okuse. Z breskvami se resnično neverjetno ujamejo.
■ Breskve in nektarine sodijo v isto skupino sadja. Nektarine so manjša, aromatičnejša in sočnejša različica z gladko kožico.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Opozorila
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Prepoznamo jo po tem, da se po nekaj dneh rumeno obarva.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
paradižnikova solata z breskvami in feto (izvirno:
salad de tomates, pêches et feta)
Edda Onorato, z bloga
UN DÉJEUNER DE SOLEIL (fr., it.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Edde Onorato
Edda Onorato