Priprava
■ Paradižnike očistimo in drobno narežemo. Narezane stresemo v cedilo, položeno nad ustrezno veliko posodo. Paradižnike dobro odcedimo, pribl. 1/4 soka pa prihranimo; gl.
ideje.
■ Čilija razpolovimo, razsemenimo in sesekljamo. Šalotki in ingver olupimo in narežemo na karseda drobne kockice. Česen drobno sesekljamo.
■ Polovico odcejenih paradižnikov stresemo v posodo multipraktika. Dodamo šalotko, čilije, česen in ingver. Sestavine na hitro zmiksamo v gosto pasto.
■ Paradižnikovo pasto nalijemo v posodo z debelim dnom. Dodamo sladkor, kis in gorčično seme ter prilijemo prihranjen paradižnikov sok. Zavremo pri srednji temperaturi, potem pa dodamo preostale paradižnike, sol in sveže strti poper. Zavremo, temperaturo znižamo, sestavine pa počasi kuhljamo 60–90 minut. Da dobimo gost, sijoč čatni.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in jih za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov. Gl. tudi
različice.
■ Vroč
paradižnikov čatni chutney nadenemo v vroče kozarce. Zapremo jih z vročimi pokrovčki, ovijemo v kopalno brisačo ali/in odejo in ohladimo.
Serviranje
Paradižnikov čatni chutney je sočen dodatek sendvičem in burgerjem, ponudimo ga k narezkom in k sirovim ploščam, primešamo ga mleti govedini ali/in svinjini, mesnim štrucam in nadevom za klobase, ponudimo ga k mesnim pitam in k empanadam.
Paradižnikov čatni chutney ponudimo k termično obdelani svinjini, tudi k šunki. Prileže se v piščančji solati.
Izboljšanje
■ Čatni lahko uživamo po 14-ih dneh, okusen je po 1 mesecu, najbolj okusen pa je po 3 mesecih. Po enem letu je delikatesa, a toliko potrpljenja ima le malokdo.
■ Kis je zelo pomembna sestavina čatnija, zato pri kakovosti ne varčujemo. Najboljši so vinski kisi, uporabimo pa lahko tudi jabolčnega ali šampanjskega.
Pojasnila
■ Čatni (
chutney) je indijska pikantna do pekoča, sladka ali/in kisla začimbna mezga oziroma priloga iz zelenjave ali/in sadja, (rjavega) sladkorja, kisa, in številnih začimb.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (
Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine. Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100, do nekaj milijonov skovilov.
Različice
■ Ko
paradižnikov čatni chutney potrebujemo za krajši čas, do 30 dni, ga nadenemo v čiste kozarce. Dobro zaprte hranimo v hladilniku.
Ideje
■ gl. čili (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje); vinski kis (številne
ideje)
■ Paradižnikov sok, ki ostane, lahko uporabimo za pripravo številnih ragujev ali
bolonjske omake.
■ Najbolj priljubljeni čatniji so: mangov, limonov, metin, kokosov, kumarični, jabolčni; paradižnikov, marelični in koriandrov čatni ter čatni iz jajčevcev.
Opombe
■ Čatnije praviloma pripravljamo s celimi začimbami, ne s praški. Če nam okus celih začimb ne ustreza, začimbe natremo in povežemo v košček gaze. Ob koncu kuhanja zavojček preprosto zavržemo.
■ Indijci gorčična semena pred uporabo prepražijo na
kuhanem maslu (ghi), da pridobijo na okusu in postanejo bolj blaga.
Opozorila
■ Z začimbami pri čatnijih ne pretiravamo, mešamo pa tople in pekoče, npr. cimet in čili.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči, na ustnice ali druge občutljivejše dele telesa. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo, najbolje v kombinaciji s sodo bikarbono.
■ Sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein.
Zanimivosti
Čatni uvrščamo med tipične indijske jedi, v resnici pa so ga prvi pripravili Britanci, kot kolonizatorji v Indiji.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
paradižnikov čatni chutney (izvirno: tomato, chilli and ginger chutney)
chef Josh Eggleton, s portala
GREAT BRITISH CHEFS
■ številni različni viri