Priprava
■ Moko zmešamo s soljo in sveže mletim poprom na plitvem krožniku. Jajci/jajca blago razžvrkljamo v globokem krožniku. Drobtine zmešamo z drobno naribanim parmezanom (1: 1) na plitvem krožniku .
■ Bučke očistimo in neolupljene podolžno narežemo. Drobne preprosto na četrtine, večje pa na podobno velike koščke po dolžini in širini. Gl.
opombe.
■ Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 220 °C.
■ Narezane bučke po vrsti paniramo v moki, jajcih in drobtinah s parmezanom. Sproti jih polagamo v pekač. Pekač z bučkami položimo v ogreto pečico za 7 minut.
■ Pekač vzamemo iz pečice, bučke pa nežno obrnemo. Nato pekač položimo nazaj v pečico še za 7–8 minut.
Serviranje
Vroče
panirane bučke s parmezanom v pečici po okusu dosolimo. Kot samostojno jed jih ponudimo z
majonezo (številne
različice) ali/in z izbrano sezonsko solato, odlične pa so tudi kot priloga k mesnim jedem.
Nakup
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Gl. tudi
izboljšanje.
Nadomestek
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc. Nadomestek je tudi
domači veganski parmezan.
Izboljšanje
Najokusnejše so majhne bučke, dolge 10-12 cm.
Pojasnila
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
■ FB prijateljica
Klara Krapez je posredovala preprostejšo italijansko različico. Neolupljene bučke narežemo na paličice, ki jih posolimo in pustimo 30 minut. Nato jih samo pomokamo, pomokane pa zložimo v klasičen pekač, obložen s peki papirjem. Bučke poškropimo z izbranim oljčnim oljem. Pečemo jih 20-30 minut pri 200 stopinjah, glede na to, kako pečene so nam všeč. Odlične so tople ali hladne. Gurmanovi dodajamo, da so tako pripravljene primerne tudi za solato.
Ideje
■ Če ne moremo brez cvrtja, bučke narežemo na tanjša kolesca. Nato jih paniramo po receptu in zlato rumeno ocvremo v olju. Gl. tudi
opombe.
■ Moki lahko primešamo kakšno suho
zelišče po svojem okusu: baziliko, majaron, meto, origano, pehtran, peteršilj, rožmarin, timijan ali/in žajbelj.
Zanimivosti
Originalno ime sira
parmigiano reggiano je zaščiteno že od leta 1954. Izdelava sira je omejena na območja Bologne, Reggia Emilije, Mantove, Modene in Parme.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
panirane bučke s parmezanom v pečici (izvirno:
courgette parmesan chips)
Eda in Claire Sutton z bloga
things (we) make
■ številni različni viri