UVODNA OPOMBA: Če se nam ne da ukvarjati z vzorcem, kot ga ima sladica na fotografiji, kremi preprosto nalivamo v pokončno stoječ kozarec. Ob vmesnem hlajenju posameznih slojev v zamrzovalniku.
Priprava
■ Če želimo panakoto ponuditi, kakor je na fotografiji, pripravimo višji, ožji pekač. Vanj položimo prepognjeno kuhinjsko krpo, še bolje, zmečkano alu folijo. Zdaj v pekač položimo kozarce, da so podobno nagnjeni. Ko v kozarce nalijemo kremo, vse skupaj prenesemo v zamrzovalnik.
■ SMETANOVA KREMA. Želatino zmešamo s 4 žlicami hladne vode in počakamo, da nabrekne.
■ Smetano in mleko pristavimo s sladkorjem, vanilijo in s ščepcem soli. Počasi močno segrejemo, a zavreti ne sme. Vročo mlečno mešanico odstavimo in (v)mešamo želatino, da se stopi.
■ V kozarce nalijemo pribl. 2/3 belega dela panakote. Če nam ni mar za videz, smetanovo zmes preprosto nalijemo v kozarce na delovni površini. Kozarce v obeh primerih položimo v zamrzovalnik za 30 minut. Ali v hladilnik za 2–3 ure. Preostalo kremo hranimo pri sobni temperaturi.
■ JAGODNA KREMA (če želimo intenzivnejši okus jagod, količino jagod povečamo, lahko tudi podvojimo). Želatino zmešamo s 4 žlicami hladne vode in počakamo, da nabrekne.
■ Jagode stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi.
■ Jagode zrežemo na koščke v majhen lonec. Dodamo sladkor, prilijemo 2 žlici vode, zavremo in kuhljamo 3–4 minute. Posodo odstavimo, jagode pa zmiksamo s paličnim mešalnikom.
■ Jagodov pire prelijemo v merilno posodo. Prilijemo toliko vode, da dobimo vsega skupaj 5 dl tekočine. Če smo zmiksali večjo količino jagod, pač nalijemo manj vode. V vsakem primeru potrebujemo 5 dl tekočine.
■ Tekočino pristavimo in segrejemo tik pod vrenje. Posodo odstavimo, v tekočino pa vmešamo želatino, da se stopi. Ohladimo jo vsaj do toplega
■ Jagodovo kremo nalijemo na smetanovo. Kozarce znova preložimo v zamrzovalnik za 30 minut.
■ Nazadnje v kozarce nalijemo preostalo smetanovo kremo. Pri tem pa kozarce obrnemo, da kremo nalijemo na nasprotno stran. Tudi tokrat kozarce preložimo v zamrzovalnik za pribl. 30 minut. Ali v hladilnik za 2–3 ure.
Serviranje
Ohlajena
panakota z jagodovo kremo v kozarcu, panna cotta potrebuje le še jagodov okras.
Izboljšanje
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ Jagode lahko odišavimo z nekaj kapljicami ribezovega likerja (
cassis), pomarančnega likerja (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevega žganja (kirš), janeževega žganja (
sambuca) ali konjaka.
■ Odličen dodatek smetanovi strjenki je
lešnikov posip.
Nasveti
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Pojasnila
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Osnovne sestavine smetanove strjenke (
panna cotta) so: sladka smetana, mleko, sladkor in vanilija. Preprosta sladica ima teksturo pudinga in je dokaj pusta. Razen, če jo skuhamo s kakovostno vanilijo. Ali pa jo prelijemo s prelivom, najpogosteje s sadnim.
Različice
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
Opombe
■ Barva sladke smetane ni znamenje kakovosti, odvisna je od pasme in prehrane krav.
■ Želatino v prahu praviloma lahko nadomestimo z enako težo želatine v lističih in obratno. Želatina v listih je hitreje topljiva od tiste v prahu, v sladicah pa tvori tudi manj mehurčkov.
Opozorila
Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Zanimivosti
■ Panakote (
panna cotta) v italijanskih kuharicah ne najdemo pred letom 1960. V deželi Piemont, od koder prihaja, so jo leta 2001 uvrstili med tradicionalne jedi. Avtorica je domnevno Madžarka s področju Langhe.
■ Francoski mornariški častnik Amédée-François Frézier je leta 1714 v čilskem mestecu Concepcion od lokalnih Indijancev dobil 5 lončkov sadik jagod. Sadike, danes poznane kot
Fragaria chiloense, so se hitro razširile po Franciji in sosednjih deželah.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
panakota z jagodovo kremo v kozarcu, panna cotta (izvirno: panna cotta sa jagodama)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović