Priljubljena italijanska smetanova strjenka, panna cotta. To je osnovni recept, pa še povezave na številne različice. Panakota se prileže s sezonskim sadjem: poleti zlasti z jagodičevjem, pozimi pa s tropskim sadjem.
UVODNA OPOMBA: recept je bil zamenjan in prenovljen aprila 2019.
Priprava
■ Želatino namočimo v malo vode. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena.
■ Smetano pristavimo s sladkorjem in z vanilijevimi semeni. Zavremo, odstavimo in vmešamo ožeto želatino. Da se stopi. Zmes hladimo 10 minut.
■ Smetanovo mešanico nalijemo v 4 modelčke, kozarce ali skodelice. Položimo jih v hladilnik za najmanj 3 ure.
Serviranje
Panakota se prileže s sezonskim sadjem, zlasti z jagodičevjem. Čeprav v Italiji ni v navadi, sladico lahko (tudi) prelijemo ali spodlijemo s kakšno domačo sadno, karamelno ali čokoladno omako.
Nadomestek
Želatino lahko nadomestimo z agar agarjem.
Nasveti
Če panakote ne moremo zvrniti iz modelčka, tega na hitro potopimo v vročo vodo.
Pojasnila
Panakota (panna cotta) je priljubljena italijanska sladica, pri nas znana tudi kot smetanova strjenka. Pripravimo jo z vročo sladko smetano, včasih razredčeno z mlekom ali/in odišavljeno z vanilijo. Panakota je znana tudi v različicah z jogurtom, s kokosovim mlekom, s čokolado ipd.
Panakote v italijanskih kuharicah ne najdemo pred letom 1960. V deželi Piemont, od koder prihaja, so jo leta 2001 uvrstili med tradicionalne jedi. Avtorica je domnevno Madžarka s področju Langhe.
Viri
preveden in dopolnjen recept panakota (izvirno: grundrezept für panna cotta) s portala essen & trinken
številni različni viri