Priprava
■ PALAČINKE Z LEŠNIKI IN ŠODOJEM -
TESTO ZA PALAČINKE. Moko presejemo v večjo skledo. Jajci blago stepemo in ju nalijemo na moko. Dodamo vanilijev sladkor in ščepec soli, potem pa med stepanjem postopoma prilijemo mleko. Da dobimo gladko testo, ki naj počiva 30 minut.
■ Lešnike blago opečemo v suhi ponvi ali v pečici. Opečene stresemo na čisto kuhinjsko krpo. Nato lešnike v krpi preprosto zmanemo med dlanmi, da odpade rdeča lupinica. Opečene ohladimo, ohlajene pa grobo sesekljamo.
■ V dveh posodah zavremo za 4 prste vode za
vodno kopel. Nad eno položimo krožnik za palačinke, nad drugo pa skledo ali kotliček.
■ Testo na hitro premešamo, potem pa v ponvi (gl.
nasveti) spečemo tanke palačinke. Sproti jih zlagamo na vroč krožnik nad kopeljo.
■
VINSKI ŠODO. V kotliček nalijemo vino in rumenjaka. Dodamo sladkor, nato pa stepamo, da dobimo gosto peno.
■ Palačinko potresemo s sesekljanimi lešniki (pazimo, da nam nekaj lešnikov ostane za posip) in s sladkorjem v prahu; gl.
različice. Potreseno zložimo v trikotnik in položimo na ogret servirni krožnik. Podobno nadenemo in zložimo vse palačinke. Prelijemo jih z vinskim šodojem in potresemo s prihranjenimi lešniki.
Serviranje
Palačinke z opečenimi lešniki in vinsko peno ponudimo na servirnem krožniku. Naj si postreže vsak sam.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Dlje opekamo lešnike, močnejšo aromo dobijo. A pozor: če jih opekamo predolgo, postanejo grenki.
Nasveti
■ Palačinke pečemo v ponvah, ki so namenjene pečenju palačink. Zelo dobro se obnese tudi (nepoškodovana) teflonska ponev z odebeljenim dnom (4 mm). V ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina, ki onemogoča enakomerno pečenje palačink.
■ Če lešnik potresemo in slišimo jedrce, je lešnik že prestar. Poleg tega v lupini ne sme biti luknjic ali razpok.
■ Najboljša in izvirna izbira vina za vinsko peno je
marsala. Nadomestimo jo lahko s suhim belim vinom (npr. šampanjec) ali s sladkim belim vinom (npr. sladka malvazija), s
portom, z
malago ipd.
Pojasnila
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega, sladkastega okusa. Cele lešnike hranimo zaprte v plastično posodo ali v platneni vrečki. V hladilniku jih lahko hranimo do 12, izluščene pa do 6 mesecev. Oluščene lešnike kupujemo za sproti, hitro postanejo žarki.
Različice
■ Palačinko lahko potresemo s sesekljanimi lešniki, ki jih prelijemo z malo vinske pene. Palačinko zložimo v trokotnik. Podobno pripravimo vse, nazadnje pa jih potresemo s sladkorjem v prahu.
Palačinke z lešniki in šodojem
Ideje
■ gl.
jajce (številne
ideje);
palačinke (
nasveti, triki, pojasnila…; številne
različice testa)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
■ Palačinke so tanke, mehke in prožne, če je testo zadosti redko in če jih spečemo na hitro. Le če je testo redko, se lepo, hitro in tanko razlije po ponvi, kar omogoča hitro pečenje.
■ Vinski šodo je v Franciji znan kot
sabayon, v Italiji pa kot
zabaione.
Opozorila
■ Za jedi, pri katerih jajc termično ne obdelamo nad 73 °C, uporabljamo izključno povsem sveža jajca. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
■ Palačinke, ki jih pečemo pri previsoki temperaturi, postanejo luknjičaste. Večja pa je tudi možnost, da jih prežgemo.
Zanimivosti
Palačinke si lastijo Avstrijci, Čehi, Francozi in Madžari.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
palačinke z lešniki in šodojem ali
palačinke z opečenimi lešniki in vinsko peno (izvirno: palačinke u vajnšatou) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri