Priprava
■ Mleko pristavimo in segrevamo toliko časa, da se začnejo ob robu posode tvoriti drobni mehurčki.
■ V skledi zmešamo sladkor, jedilni škrob, rumenjake in sol, da se povežejo. Med nenehnim mešanjem postopoma, v tankem curku prilijemo vroče mleko. Mešanico nalijemo v kozico, ki jo pristavimo. Vsebino med nenehnim mešanjem s kuhalnico kuhamo pri srednji temperature, da se zgosti.
■ Zgoščeno kremo odstavimo in vmešamo vanilijev izvleček. Nato kremo pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito v skledo. List prozorne folije položimo neposredno na kremo, ki jo hladimo kaki 2 uri.
■ Bučna semena blago opečemo v suhi ponvi. Le toliko, da zadišijo. Opečena ohladimo.
■ Pripravimo
slano karamelno omako.
■ Bučni pire (gl.
opozorila). Bučo izpeškamo, meso pa izdolbemo in zrežemo na kocke. Po okusu dodamo olupljeno nakockano jabolko. Stresemo jih v kozico, prilijemo 2–3 žlice vode, potem pa bučo zdušimo do mehkega. Dušeno ohladimo in zmiksamo v gladek pire. Po potrebi ga pretlačimo skozi gusto cedilo.
■ Maslo za testo počasi stopimo.
■ V multipraktik ali v mešalnik (blender) stresemo moko in sol. Prilijemo jajca, mleko in maslo in stepamo, da dobimo gladko testo. Pustimo ga počivati vsaj 20 minut.
■ Ponev brez prijemanja segrejemo pri srednji temperature. V segreto nalijemo za kake 3 žlice testa, pri čemer ponev nagibamo, da se testo enakomerno razdeli po dnu ponve. Testo pečemo, da se po spodnji strani zlato rjavkasto obarva. Tedaj ga obrnemo in podobno spečemo še po drugi strani.
■ Pečeno palačinko položimo na mrežico ali na krožnik, da se hladi. Potem podobno spečemo vse palačinke.
■ Smetano stepamo, da se začnejo na metlici tvoriti mehki vršički.
■ Ohlajeni slaščičarski kremi primešamo bučni pire, četrtino stepene smetane in začimbe. Nazadnje nežno vmešamo še preostalo stepeno smetano.
■ Ohlajeno palačinko položimo na servirni krožnik. Enakomerno jo premažemo s pribl. 2 žlicama kreme. Pokrijemo jo z naslednjo palačinko, ki jo enako premažemo. Postopek ponavljamo, da porabimo vse sestavine.
■ Sladko smetano osladimo po okusu in stepamo, da se začnejo na metlici tvoriti mehki vršički.
Serviranje
Zloženo torto prelijemo s karamelno omako, da nekoliko steče čez rob. Nato jo enakomerno namažemo s stepeno smetano, nazadnje pa jo potresemo s cimetom in z opečenimi bučnimi semeni. Torto narežemo z ostrim nožem.
Palačinkina torta z bučno slaščičarsko kremo je na videz preprosta sladica, ki pa zlahka zasvoji.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Palačinke pečemo v ponvah, ki so namenjene pečenju palačink. Zelo dobro se obnese tudi (nepoškodovana) teflonska ponev z odebeljenim dnom (4 mm). V ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina, ki onemogoča enakomerno pečenje palačink.
■ Pri nakupu buč izbiramo čvrste in težke plodove s trdo lupino. Bučo očistimo tako, da odstranimo lupino, semena in notranja vlakna.
Pojasnila
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
■ Barva lupine nezrele muškatne buče je zelena, ko dozori pa je bronasta do rdečkasto rjave. Njeni plodovi so veliki in težki tudi do 8 kilogramov. Meso je svetlo do temno oranžno, sočno in sladko aromatično, čvrsto, odvisno od sorte buče.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
Različice
Druge torte s slaščičarsko kremo:
■ Palačinke lahko spečemo po kakšnem svojem preverjenem receptu; gl.
opombe, opozorila.
Ideje
■ gl. buča (številne
ideje);
jajce (številne
ideje); moka (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
■ Palačinke so tanke, mehke in prožne, če je testo zadosti redko in če jih spečemo na hitro. Le če je testo redko, se lepo in hitro razlije po ponvi, s takšnim testom pa lahko palačinke spečemo na hitro.
■ Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do dve jajci dnevno, sicer pa enega.
Opozorila
■ Izvirna sladica je pripravljena z
bučnim pirejem iz pločevinke. Upamo, da smo zadeli z domačim približkom.
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila
■ Palačinke postanejo luknjičaste, če jih pečemo pri previsoki temperaturi. Pa tudi več možnosti je, da so prežgane.
Zanimivosti
Palačinke si lastijo Avstrijci, Čehi, Francozi in Madžari.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
palačinkina torta z bučno slaščičarsko kremo (izvirno:
pumpkin crepe cake),
Allie, z bloga
baking a moment
■ številni različni viri