Predpriprava
■ PALAČINKE. Maslo stopimo, stopljenega pa nekoliko ohladimo. Jajca in rumenjake narahlo stepemo, le toliko, da se povežejo.
■ V skledi zmešamo moko, sladkor in sol. Prilijemo stepena jajca, mlačno maslo, mleko in rum. Sestavine stepemo v gladko testo, ki naj počiva 60 minut.
■ PALAČINKE. V ponvi (25 cm) segrejemo žlico olja; pomembno je, da se premer ponve enak premeru tortnega modela. Ko se segreje, olje odlijemo, v ponev pa nalijemo toliko testa, da med nagibanjem ponve dobimo tanko palačinko. Ko se speče po spodnji strani, jo obrnemo in spečemo še po drugi. Podobno spečemo 15–18 palačink, ki jih polagamo eno na drugo. Če so manjše, jih je več. Pečene palačinke pokrijemo z alu folijo in jih ohladimo na sobno temperaturo. Tako ohlajene ohladimo v hladilniku.
Priprava
■ MASKARPONEJEVA KREMA. Kavo stopimo v žlici hladne vode. Smetano stepemo.
■ Maskarpone penasto stepemo, stepenemu dodamo stepeno smetano, kavo in rum. Vse skupaj stepemo na hitro, le toliko, da se sestavine povežejo.
■ Na velik servirni krožnik položimo okvir tortnega modela; 25 cm oz. premera, ki je enak premeru palačink. Hladno palačinko položimo v okvir in jo premažemo z 2 žlicama maskarponejeve kreme. Postopek ponavljamo, da porabimo vse palačinke ali kremo. Če krema ostane, jo shranimo v hladilnik in z njo premažemo zunanjost ohlajene torte. Torto položimo v hladilnik z obročem vred; vsaj za 2 uri, da se okusi prežamejo.
■ Smetano za dekoracijo stepemo, potem pa jo poljubno namažemo ali nabrizgamo po torti. Po torti nazadnje izdatno presejemo kakav.
Serviranje
Palačinkina tiramisu torta je sočna sladica, jedci pa so v vrsti za repete.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Rum lahko nadomestimo s
pomarančnim likerjem. Gl. tudi
izboljšanje, opozorila.
■ Maskarpone lahko približno nadomestimo z mešanico 4 delov pretlačene gladke skute in 1 dela kisle smetane. Po nekaterih virih naj bi bilo to razmerje celo 2 dela skute in 1 del kisle smetane. Odličen nadomestek je tudi
domači maskarpone.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Olje za pečenje palačink lahko nadomestimo z maslom.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
Nasveti
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Palačinke pečemo v ponvah, ki so namenjene pečenju palačink. Zelo dobro se obnese tudi (nepoškodovana) teflonska ponev z odebeljenim dnom (4 mm). V ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina, ki onemogoča enakomerno pečenje palačink.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Maskarpone je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Rum pridobivajo z alkoholnim vrenjem in destilacijo melase, sladkornega sirupa ali soka sladkornega trsa.
Različice
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje);
palačinke (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do dve jajci dnevno, sicer pa enega. Pri tem pa upoštevamo tudi zaužite jedi, ki jih vsebujejo.
Opozorila
■
Palačinkina tiramisu torta ni primerna za otroke. Zaradi relativno velike količine alkohola. Nadomestimo ga s pomarančnim sokom.
■ Če se mleko ne skisa, pomeni, da vsebuje preveč antibiotikov ali katere druge snovi, ki zavirajo rast mikrobov kisanja ali jih celo ubijejo.
■ Palačinke, ki jih pečemo pri previsoki temperaturi, postanejo luknjičaste. Večja pa je tudi možnost, da so prežgane.
Zanimivosti
■ Palačinke si lastijo Avstrijci, Čehi, Francozi in Madžari.
■ Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
Viri
■ dopolnjen recept
palačinkina tiramisu torta (izvirno: tiramisu torta od palačinki)
Milkice Cervar Sakać, z bloga
MIMI'S KINGDOM (srb.)
■ številni različni viri