Priprava
■ PALAČINKE Z GOBAMI – TESTO ZA PALAČINKE. Vse sestavine stresemo / nalijemo v srednje veliko skledo. Gladko jih stepemo z metlico ali z električnim ročnim stepalnikom.
■ Skledo pokrijemo s kuhinjsko krpo. Testo pustimo počivati 30 minut pri sobni temperaturi.
■ GOBOV NADEV. Gobe očistimo. Večje razpolovimo ali zrežemo na četrtine. Očiščene narežemo na pribl. 5 mm debele rezine.
■ Špinačo temeljito operemo, posušimo in grobo narežemo. Šalotko narežemo na karseda drobne kockice.
Maslo za testo lahko nadomestimo z (ekstra deviškim) oljem, šalotko pa z 2 srednje debelima čebulama. Grojer lahko nadomestimo s čedarjem ali s pikantno fontino.
■ V veliki ponvi segrejemo žlico olja pri srednji temperaturi. Dodamo šalotko, ki jo pražimo 2–3 minute. Med pogostim mešanjem, da se zmehča.
■ Česen drobno sesekljamo, timijan osmukamo. Oboje stresemo na šalotko in pražimo še 30 sekund. Mešanico postrgamo v manjšo skledo.
■ V isti skledi segrejemo žlico olja. Nanj stresemo polovico gob v enakomerni plasti. Pražimo jih 1–2 minuti brez mešanja. Nato jih premešamo in pražimo, da voda izpari, gobe pa se obarvajo. A ostanejo
na zob, al dente. Prepražene gobe stresemo na šalotko v skledi.
■ Podobno prepražimo še preostale gobe.
Palačinke z gobami
■ V prazno ponev stresemo špinačo. Le toliko, da se segreje in ovene. Stresemo jo na gobe. Sir naribamo na velike luknjice na strgalniku neposredno na špinačo. Začinimo s soljo in sveže mletim poprom in premešamo.
Ko je gobarska sezona slabša, gozdne gobe mešamo z gojenimi. Odličen dodatek so suhi jurčki. Pa mlad, surov jurček, grobo nariban po zapečenih palačinkah.
■ PEČENJE PALAČINK (gl. tudi
kuharski leksikon). Testo na hitro in gladko stepemo.
■ V ponvi (za palačinke) razpustimo 1/2 žličke masla. Pri zmerni temperaturi. Zajamemo za manjšo zajemalko testa, ki ga nalijemo na sredo ponve. Nato ponev hitro obračamo v vse smeri. Da se testo enakomerno in tanko razlije po ponvi. Palačinko pečemo kakih 30 sekund. Nato jo obrnemo in pečemo še kakih 10 sekund.
Če hočemo palačinke obdržati tople, pripravimo vodno kopel. Plitev krožnik položimo nad soparo. Vzdržujemo toliko temperature, da vodo ohranjamo vročo.
■ Pustimo, da pečena palačinka zdrsne na krožnik. Podobno spečemo še preostale.
■ Na zgornjo palačinko položimo 1/8 nadeva (če imamo 8 palačink). Nato palačinko prepognemo v trikotnik ali pa jo zvijemo. Podobno nadevamo toliko palačink, kolikor jih gre v ponev.
■ V ponvi segrejemo malo masla. Dodamo palačinke, ki jih zlato in hrustljavo zapečemo. Da se sir stopi.
Serviranje
Zapečene palačinke takoj ponudimo na segretih krožnikih. Nato podobno zapečemo in ponudimo še preostale.
Palačinke z gobami ali
odlične palačinke z gobovim nadevom so lahko topla predjed ali malica. Pa tudi lažja samostojna jed, h kateri ponudimo sezonsko (listnato) solato.
Shranjevanje
Testo za palačinke lahko hranimo v hladilniku do 24 ur. Pred pečenjem ga gladko stepemo. Nadevane palačinke lahko hranimo v hladilniku do 3 dni. Tesno ovite v prozorno folijo, da se ne izsušijo. Pogrejemo jih v ponvi. Na maslu. Enak čas lahko hranimo v hladilniku ločeno palačinke (ovite v folijo) in nadev (v zaprti posodi).
Sorodni recepti
Odlične palačinke z gobovim nadevom
Kuharski leksikon
■
Palačinke so univerzalna jed. Zajtrk, malica, lahka predjed, glavna jed ali desert. Glede na vrsto testa in glede na namaz oz. nadev, ki je najpogosteje sladek. Lahko pa je tudi pikanten ali pekoč. Pa tudi glede na kuharsko tehniko, s katero jih dokončamo. Pogosto jih
gratiniramo ali
flambiramo.
Ena palačinka vsebuje pribl. 275 kalorij.
■
Za tanke, mehke in okusne palačinke potrebujemo gladko testo brez grudic. Pozorni smo na 3 pomembne zapovedi.
- Moko in druge suhe sestavine vedno presejemo. To je prvi korak pri onemogočanju grudic v testu.
- Sestavine, zlasti jajca in tekočina morajo imeti enako temperaturo. Iz hladilnika jih vzamemo tik pred pripravo. Tako se izognemo temperaturnemu šoku, sestavine pa se lepše povežejo v gladko testo.
- Pomembno je zaporedje dodajanja sestavin. Žvrkljanim jajcem primešamo presejano moko, potem pa med stepanjem postopoma prilijemo tekočino. Tako preprečimo nastajanje grudic.
Gobe po hranilni vrednosti uvrščamo med meso in zelenjavo. Večino hranilnih snovi, podobno kot pri mesu, tvorijo beljakovine.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Odlične palačinke z gobovim nadevom
■
Pri gobjih jedeh velja pravilo: čim več različnih vrst (gozdnih) gob, tem boljša jed. Ob slabi gobarski sezoni gozdne gobe kombiniramo z gojenimi. Gobe so okusnejše, če jih pripravimo na zob, al dente. Gobje jedi so najboljše tisti hip, ko jih odstavimo s štedilnika. Izjema so le nekatere marinirane gobje jedi oz. solate.
■
Grojer sodi med najboljše sire na svetu. Prihaja iz kraja Gruyère, podoben je ementalcu, le da je manjši. Premer hlebca je 40-65 cm, v višino pa meri 9-13 cm. Hlebci tehtajo 20-45 kg. Uvrščamo ga med najboljše sire na svetu, v Švici pa ga proizvajajo že od 12. st.
La Gruyère Premier Cru je edini sir, ki je kar štirikrat prejel naziv najboljšega sira na svetu. Na prireditvi
World Cheese Awards v Londonu.
Opozorila
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste, ki jih 100 % poznamo. Če jih je premalo, gozdne kombiniramo z gojenimi. Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne pozabimo na ustrezno zaščito pred klopi.
■ Palačinke, ki jih pečemo pri previsoki temperaturi, postanejo luknjičaste. Večja pa je tudi možnost, da jih prežgemo in izgubimo želeno rahlost.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
palačinke z gobami ali
odlične palačinke z gobovim nadevom (izvirno:
mushroom crepes)
Aleksandra, z bloga
everyday delicious
■ številni različni viri