Priprava
■
PALAČINKE (za 15-16 palačink). Pomarančno lupinico drobno naribamo. Maslo pristavimo in ga počasi stopimo.
■ Moko in ščepec soli presejemo v skledo. Na sredi naredimo jamico, v katero ubijemo jajce in rumenjak. Mešamo, da jajca vpijejo moko.
■ V posodi, na katero se prilega krožnik, zavremo za 4 prste vode za
vodno kopel. Krožnik položimo nad soparo.
■ Mleku primešamo 0,75 dl hladne vode. Mešanico med stepanjem postopoma (!) nalijemo na moko, da dobimo gladko žvrkljano testo. Primešamo mu 2 žlici stopljenega masla, sladkor (gl.
opombe) in polovico naribane pomarančne lupinice.
■ Ponev za palačinke (18 cm) ogrejemo. Ko se ogreje, temperaturo znižamo, ponev pa namažemo z maslom. Pomagamo si s kuhinjskim čopičem ali s koščkom papirnate kuhinjske brisače.
■ Na sredo ponve nalijemo za majhno zajemalko testa. Tega z nagibanjem ponve enakomerno razlijemo po ponvi, da dobimo zelo tanko palačinko. Palačinko spečemo po eni strani, potem pa jo obrnemo in JO na hitro spečemo še po drugi. Pustimo, da pečena palačinka iz ponve zdrkne na vroč krožnik. Enako spečemo še preostale palačinke.
■ POMARANČNO LIMONOVA OMAKA. Pomaranče in limono ožamemo, sok pa nalijemo v manjšo skledo. Pomarančno lupinico narežemo na tanke rezance, ki jih stresemo na sok. Limonovo lupinico drobno naribamo v skledo. Primešamo še žlico sladkorja, pomarančni liker in češnjevo žganje.
■ V ponvi razpustimo maslo. Prilijemo pomarančno limonovo mešanico, zmes pa segrejemo, da blago zavre.
■ Palačinko zložimo na trikotnik, ki ga položimo v omako. Enako zložimo še 3 palačinke, ki jih položimo v ponev. Palačinke obrnemo in pustimo, da se pregrejejo z omako. Tri palačinke zložimo na eno, potem pa ponev nagnemo, da iz palačink odteče odvečni sok. Enako pripravimo vse palačinke.
■ Po 3 palačinke po okusu (in znanju) flambiramo s pomarančnim likerjem.
Serviranje
Palačinke v pomarančno limonovi omaki se priležejo z
vanilijevim sladoledom. Če jih ne flambiramo, jih lahko obrizgamo s pomarančnim likerjem.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Triki
■ Palačinke so tanke, mehke in prožne, če je testo zadosti redko in če jih spečemo na hitro. Le če je testo redko, se lepo in hitro razlije po ponvi, s takšnim testom pa lahko palačinke spečemo na hitro.
■ Če so v testu grudice, jih zdrobimo s hrbtno stranjo kuhalnice ali pa testo precedimo in pretlačimo skozi cedilo.
Pojasnila
■ Mehka moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
■ Nekoliko lažje palačinke pripravimo, če del mleka nadomestimo z (mineralno) vodo.
■ Najbolj znani blagovni znamki pomarančnega likerja sta
Cointreau in
Grand Marnier.
■ Flambiranje je pomožen kuharski postopek, pri katerem vroče živilo ali vročo jed prelijemo z vročo, močno, aromatično žgano pijačo, ki jo prižgemo, da zagori. Na ta način živilu/jedi poudarimo vonj in okus, včasih pa spremenimo tudi videz.
Različice
Ideje
gl. limone (številne
ideje); pomaranče (številne
ideje); žvrkljano testo (številne
ideje)
Opombe
Testu za palačinke praviloma ne dodajamo sladkorja, da se palačinke med pečenjem ne žgejo. Po potrebi sladkamo že pečene.
Opozorila
■ Kadar palačinke pečemo pri previsoki temperaturi, postanejo luknjičaste. Pa tudi več možnosti je, da bodo prežgane.
■ Zaradi podaljšvo s podolgovatimi mesnatimi listi in popolnoma belimi cvetovi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
palačinke v pomarančno limonovi omaki (izvirno:
crêpes Suzette)
Meete K. Wolff, z bloga
What’s for lunch, Honey? (angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni tečaji fotografiranja in stiliranja hrane Meete K. Wolff