Priprava
■ (za 10–12 palačink) ŽVRKLJANO TESTO. Jajca, vaniljev sladkor in sol stepamo vsaj 5 minut. Da zmes naraste in se speni. Nanjo naribamo limonovo lupinico.
■ Prilijemo mleko in (kislo) vodo ter dodamo moko. Zmiksamo v gladko testo pri najnižji hitrosti. Testo pustimo počivati 30 minut.
Testo za palačinke lahko pripraviš po svojem priljubljenem receptu. Ali po preizkušenem francoskem.
■ SLAŠČIČARSKA VANILJEVA KREMA; gl.
različice. V mešalno posodo stresemo moko. Dodamo rumenjake in prilijemo pribl. 2 dl mleka. Sestavine gladko stepemo, da dobimo zmes brez grudic.
■ Preostalo mleko pristavimo s 40 g sladkorja, z maslom in z vaniljevim sladkorjem. Segrejemo tik pod vretje.
■ Preden mleko zavre vanj v tankem curku nalijemo rumenjakovo mešanico. Med nenehnim mešanjem. Zavremo in med mešanjem kuhamo, da dobimo gosto kremo. Podobno pudingu. Odstavimo.
■ Beljake, preostali sladkor in ščepec soli stepemo v čvrst beljakov sneg. Da se sladkor stopi. Če malo snega pomanemo med prstoma, ne čutimo sladkornih kristalčkov.
■ V toplo kremo nežno vmešamo polovico snega. Potem pa nežno še preostalega. Da dobimo lahko, zračno kremo.
■ V posodi, na katero se prilega jedilni krožnik, pristavimo za 4 prste vode za
vodno kopel. Ko voda zavre, temperaturo znižamo na najnižjo, posodo pa pokrijemo s krožnikom. Nanj zlagamo pečene palačinke in ohranjamo tople.
■ ČOKOLADNI PRELIV (kdor ga želi). Pripravimo malo redkejšega
ganaša. Izpustimo maslo in povečamo količino smetane. Mandljeve lističe blago opečemo v suhi ponvici.
■ PEKA PALAČINK (bere samo, kdor jih še ni pekel). Testo dobro premešamo z zajemalko. Če se zdi, da se je testo preveč zgostilo, prilijemo še malo (mineralne) vode.
■ V majhen lonček nalijemo 1/2 dl olja. Segrejemo ga pri najnižji temperaturi in poskrbimo, da ostane toplo. Tako skrajšamo čas pečenja.
■ V ponev za palačinke kanemo nekaj kapljic olja. Razmažemo ga s silikonskim čopičem/krtačko. Naoljeno ponev segrejemo pri srednji temperaturi. V segreto ponev nalijemo za dobro polovico zajemalke testa. Morda tudi več, glede na velikost zajemalke. Ponev nagibamo v vse smeri, da testo tanko (!) prevleče dno ponve. Po prvi palačinki lahko določimo količino testa za 1 palačinko.
■ Banano narežemo na tanka kolesca, če jo uporabimo. Takoj jih pokapljamo z limonovim sokom.
■ Palačinko pečemo pribl. 1 minuto. Ko se začne rob palačinke ločevati od ponve, jo nekoliko privzdignemo s kuhinjsko paleto. Če je zlato rjavkasto zapečena, jo obrnemo. Po drugi strani jo pečemo 10–20 sekund. Čas pečenja prilagodimo temperaturi in ponvi. Podobno spečemo vse palačinke, ki jih sproti polagamo nad vodno kopel.
Palačinke, ki jih pečemo pri previsoki temperaturi, postanejo luknjičaste. Večja pa je tudi možnost, da jih prežgemo in izgubimo želeno rahlost.
■ Vsako palačinko premažemo z delom kreme. Premazano zvijemo ali zložimo v trikotnik.
Serviranje
Palačinke s slaščičarsko vaniljevo kremo takoj prelijemo s čokoladnim prelivom. Prelite obložimo z banano in potresemo z mandljevimi lističi. Če se za en ali več dodatkov odločimo.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Olje za peko nadomestimo ali kombiniramo z maslom.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Če palačinkino testo pripravimo z mineralno vodo, so palačinke nekoliko lažje.
Nasveti
Za peko palačink je pomembna dobra ponev. Z debelim dnom; težja je, boljša je. Pa brez prijemanja,
non stick. Uporabne so tudi namenske ponve iz nepoškodovanega!) tefala, z odebeljenim dnom (4 mm). V ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina.
Te palačinke so odlične tudi brez čokolade, banan ali/in mandljevih lističev
Pojasnila
■ Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje); mleko (številne
ideje)
Opombe
Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na kakovost jajc oz. na njihovo hranilno vrednost. Rjava jajca imajo manj porozno lupino in se obdržijo dlje časa.
Opozorila
■ Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund
Zanimivosti
Palačinke si lastijo Avstrijci, Čehi, Francozi in Madžari.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
palačinke s slaščičarsko vaniljevo kremo (izvirno: palačinke sa vanila kremom)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović