Priprava
■ V veliko skledo stresemo moko, mandljevo moko, sladkor in sol. Premešamo z metlico. Na sredi naredimo jamico.
■ V manjšo skledo nalijemo jajca. Blago jih stepemo, stepena pa nalijemo v jamico suhih sestavin. Med stalnim mešanjem z metlico postopoma prilijemo mandljevo mleko. Da dobimo gladko testo.
■ Nazadnje primešamo mandljev izvleček. Testo pustimo počivati 10–20 minut. Ta čas pripravimo namaz, nadev ali/in oblogo.
Da palačinke ohranimo tople, pripravimo vodno kopel. Nad katero položimo plitev krožnik. Nanj odlagamo pečene palačinke.
■ Ponev za palačinke segrejemo pri srednji temperaturi. Segreto premažemo z oljem. Pomagamo si s kuhinjskim čopičem ali z zmečkano kuhinjsko brisačo.
■ Na sredo ponve nalijemo za manjšo zajemalko testa. Ponev obračamo v vse strani, da se testo razlije po vsej površini. Ponev znova pristavimo. Ko se začne palačinka barvati rjavo ob robu, jo obrnemo. Po drugi strani jo pečemo še slabo minuto. Pa brez skrbi, prva ponavadi ne uspe.
Če opustimo sladkor, lahko pripravimo slane palačinke. Odlične so z gobami, s sirom ali s prekajenim lososom. Seveda pa je možnosti še nešteto.
■ Podobno spečemo vse palačinke.
Serviranje
Palačinke brez laktoze ali
palačinke z mandljevim mlekom lahko pripravimo za zajtrk ali kot klasičen desert po obroku. Nekaj predlogov, kako jih nadenemo / namažemo (abecedno):
- agavin sirup,
- arašidovo maslo
- jagode,
- jagodičje, sveže ali odmrznjeno (borovnice, gozdne jagode, maline, robidnice)
- javorov sirup,
- jogurt
- kremni sir, zlasti maskarpone
- lešniki, sesekljani / mleti, praženi
- limetin sok
- limonin sok
- mandljevo maslo
- mandlji, sesekljani / mleti, praženi; lahko tudi mandljevi lističi
- med,
- sadje, sveže (jabolka, breskve, banane, kivi ipd.).
Palačinke brez laktoze
Shranjevanje
Palačinke z mandljevim mlekom lahko hranimo v hladilniku 2–3 dni. Tesno prekrite s prozorno folijo.
Sorodni recepti
■ Še nekaj palačink brez laktoze:
Palačinke z mandljevim mlekom
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Mandljevo mleko da tem palačinkam prijeten priokus. Zato je priljubljeno tudi med tistimi, ki nimamo težav z laktozno intoleranco.
■
Domača mandljeva moka. Mandljevo moko lahko kupimo, preprosto pa jo pripravimo tudi doma. Mandlje stresemo v krop za 45 sekund. Blanširane odcedimo in iztisnemo iz lupinic. Mandlje dobro posušimo. Najlažje 45 minut v pečici, segreti na 60 stopinj. Posušene zmiksamo v prah v kratkih intervalih, z vmesnimi odmori. Da ne spustijo olja in namesto moke dobimo pasto. Zmiksane nazadnje presejemo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito. Ostanke še enkrat zmiksamo in presejemo. Moko za biskvite za torte ponavadi zmeljemo iz neolupljenih mandljev.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Mandljevo mleko lahko nadomestimo z ovsenim ali s kokosovim.
■
Za peko palačink je pomembna dobra ponev. Tanka, a z debelim dnom; težja je, boljša je. Pa brez prijemanja,
non stick. Uporabne so tudi namenske ponve iz (nepoškodovanega!) tefala, z odebeljenim dnom (4 mm). V lahkih ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina.
Porcija teh palačink vsebuje pribl. 380 kalorij.
■
Palačinke so v Slovenijo prišle iz Madžarske in Avstrije. Z leti smo tudi pri nas prišli do avtentičnih različic, kakor so
ljubljanske skutine palačinke. Ki so jih v ljubljanskih družinah uživali po fižolovi juhi s testeninsko zakuho. Zlasti ob petkih. Zdaj si jih lastijo Avstrijci, Čehi, Francozi in Madžari.
Palačinke brez laktoze
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
■ Palačinke, ki jih pečemo pri previsoki temperaturi, postanejo luknjičaste. Večja pa je tudi možnost, da jih prežgemo in izgubimo želeno rahlost.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
palačinke brez laktoze ali
palačinke z mandljevim mlekom (izvirno:
almond milk crepes /dairy free/)
Géraldine, z bloga
LA CUISINE DE Géraldine (fr., angl., nem.)
■ številni različni viri
Géraldine